UE idzie na wojnę z amerykańskimi gigantami technologicznymi

Unia Europejska zamierza uchwalić nowe prawo, które pozwoli jej skutecznie walczyć z amerykańskimi gigantami technologicznymi, przede wszystkim tymi działającymi w przemyśle IT. Ofensywę taką zapowiedział kilka dni temu Thierry Breton, pełniący obecnie w UE funkcję komisarza do spraw rynku wewnętrznego.

UE

Thierry Breton zapowiedział, że Unia będzie dążyć do przyjęcia regulacji, które pozwolą jej nakładać na takie firmy za stosowanie praktyk monopolistycznych olbrzymie kary. Ma to je zmusić albo do zmiany strategii działania, względnie do sprzedaży biznesów prowadzonych w Europie, a w ostateczności do zamknięcia przed nimi całego europejskiego jednolitego rynku.

UE chce mieć też możliwość podjęcia kroków, które mogłyby doprowadzić do całkowitego wyprowadzenia amerykańskiej firmy technologicznej z europejskiego jednolitego rynku, jeśli inne kroki nie poskutkują. Breton zapowiada, że działania takie będą podejmowane tylko w ostateczności i ekstremalnych okolicznościach, nie precyzując jednak dokładnie, jakie to mogłyby być okoliczności.

Zobacz również:

  • 9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji
  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

„Potrzebujemy lepszego nadzoru nad dużymi platformami IT należącymi do amerykańskich firm, tak jak ma to miejsce w przypadku systemu bankowego”, argumentuje Breton i zapowiada, że zaproponuje nowy system oceny amerykańskich gigantów technologicznych, który brałby pod uwagę przestrzegania przepisów podatkowych i szybkości usuwania nielegalnych treści znajdujących się na witrynach takich firm.

Propozycje nowych przepisów nie są jeszcze gotowe, ale prace nad nimi dobiegają końca i dokument taki powinien być gotowy jeszcze przed końcem tego roku. Będzie go wtedy musiał zatwierdzić Parlament Europejski i Rada Europejska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200