UE grozi USA: ujawnijcie dane o PRISM

Parlament Europejski dał Komisji Europejskiej oraz krajom członkowskim wspólnoty nowy, istotny argument do dyskusji z USA na temat amerykańskich działań szpiegowskich w Europie i skandalu PRISM. PE zapowiedział, że jeśli USA nie będą współpracowały w zakresie wyjaśniania tej sprawy, to możliwe będzie zawieszenie porozumień o wymianie danych.

Parlament wydał rezolucję, w której domaga się od USA pełnego ujawnienia informacji o działaniach szpiegowskich w Europie i wszczął postępowanie wyjaśniające. Na razie nie zdecydowano się na zawieszenie dwustronnych rozmów handlowych, których start zaplanowany jest na najbliższy poniedziałek (za rezolucją głosowało 483 europarlamentarzystów).

Przedstawiciele PE stwierdzili również, że Komisja Europejska powinna rozważyć zastosowanie "wszelkich dostępnych mechanizmów" w negocjacjach z USA w tej sprawie - w tym m.in. zawieszenia programów wymiany danych o pasażerach linii lotniczych (Passenger Name Record) oraz informacji bankowych, wykorzystywanych do śledzenia podejrzanych operacji finansowych (Terrorist Finance Tracking Programme).

Zobacz również:

  • Komisja Europejska bierze pod lupę trzech amerykańskich gigantów rynku IT

Rezolucja wzywa również państwa członkowskie, które mogą budować systemy inwigilacji online, by upewniły się, że ich rozwiązania są w pełni zgodne z prawem unijnym - dodajmy, że w tej grupie wymieniono m.in. Wielką Brytanię, Szwecję, Niemcy, Holandię oraz Polskę.

Postępowanie w sprawie działania amerykańskich systemów szpiegowskich w Europie zostanie przeprowadzone przez parlamentarną Komisję Praw Obywatelskich - ma ona zbadać sprawę inwigilowania instytucji UE przez amerykańskie instytucje wywiadowcze, a także sprawdzić, czy Amerykanie nie łamali podstawowych praw (do prywatności, ochrony danych, wolności słowa i domniemania niewinności) obywateli państw członkowskich wspólnoty. Wyniki śledztwa mają zostać upublicznione pod koniec bieżącego roku.

Dodajmy, że niektórzy posłowie PE domagali się ostrzejszych decyzji w tej sprawie - m.in. natychmiastowego zawieszenia rozmów handlowych, w tym pertraktacji w sprawie nowego porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (chodzi Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP).

Rozmowy w tej sprawie będą koordynowane przez Jose Manuela Baroso, szefa Komisji Europejskiej - oświadczył on wczoraj, że negocjacje w sprawie TTIP pozostają najwyższym priorytetem Unii Europejskiej. Dodał jednak, że sprawa ew. nielegalnych działań wywiadowczych USA wobec obywateli UE musi zostać wyjaśniona. "Oczekujemy, że wspólna (USA-UE) grupa robocza przeanalizuje kwestie zbierania danych, szpiegowania, a także ewentualnych naruszeń prywatności i poufności danych" - stwierdził Baroso.

"W ostatnim liście do przedstawicieli KE, amerykański Prokurator Generalny, Eric Holder, zadeklarował, że jego kraj jest gotów do współpracy w tej sprawie i stworzenia grup roboczych, które zajmą się wyjaśnianiem tego zagadnienia. Transatlantic Trade and Investment Partnership jest obecnie projektem priorytetowym - ale by móc na nim pracować, musimy mieć pewność, że wszystkie niejasności pomiędzy partnerami zostaną wyjaśnione" - dodał szef Komisji Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200