U Pana Boga za piecem

Pozostałości po wielkim skoku

W przypadku pozostałych pozycji rankingu zastanawiająca może być wyraźna przewaga zakładów przemysłowych nad firmami handlowymi i usługowymi, która wynika przede wszystkim z wielkości poszczególnych zakładów i związanych z tym wyzwań. Widać tu wyraźnie przewagę firm z udziałem kapitału zagranicznego, takich jak Andersen Consulting, Makro Cash & Carry, Polfa Glaxo Wellcome Poznań, Volkswagen Poznań, Coca-Cola, ABB Zamech. Ponadto w czołówce znaleźli się liderzy regionalni rankingu - Petrochemia Płock i Stocznia Szczecińska. Tym, co łączy wszystkie te firmy o różnych rozmiarach i profilach, jest wysoki poziom informatyzacji. Każda z nich ma w planach dalsze, szeroko zakrojone inwestycje w nowoczesne technologie, gwarantujące specjalistom odpowiedni poziom wyzwań zawodowych i oczywiście wysokie zarobki.

<hr size=1 noshade>

ABB Zamech, Elbląg

5 mln USD rocznych nakładów na informatykę sprawia, że ABB Zamech ma rozległą strukturę informatyczną, gdzie obok podręcznikowego oprogramowania wdrażane są najnowsze technologie. Magnesem dla informatyków - jak to określa Stanisław Kucharski, zastępca dyrektora zakładu informatyki - jest skala przedsiębiorstwa, w którym oprócz spółek w różnych miastach Polski mieszczą się organizacje międzynarodowe. ABB Zamech to jednak nie tylko nowoczesne systemy, lecz także indywidualne ścieżki szkoleń, które umożliwiają informatykom awans i poświadczenie specjalizacji w danej dziedzinie. Oprócz nich tworzone są indywidualne programy budowy kariery dla tych, którzy z zakładem czują się najsilniej związani. Płacimy również nie najgorzej - zapewnia Stanisław Kucharski.

http://www.abb.pl/PLZAM/zamech_pl/default.htm

Prezes Zarządu, dyrektor generalny: Robert Butzke

Dyrektor zakładu informatyki: Jerzy Żywicki

Liczba pracowników: 3100

W dziale informatyki: 53

Przychód 1997 r.: 966,7 mln zł

<hr size=1 noshade>

Andersen Consulting Sp. z o.o., Warszawa

Sebastiao Albuquerque: Z naszymi klientami pracują integralne zespoły konsultantów, specjalizujących się w różnorodnych dziedzinach o unikalnych doświadczeniach i wywodzących się z różnych kultur. Z tego powodu wymagamy umiejętności efektywnej pracy w zespołach. Oczywiście, nie jest to jedyne kryterium. Innymi, równie ważnymi cechami jest umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów i dążenie do doskonałości. Liczą się komunikatywność i zorientowanie na odniesienie sukcesu oraz chęć połączenia swojej kariery z rozwojem firmy. I jeszcze jedno: chęć podróżowania.

Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 3-4% osób, które zgłosiły się do Andersen Consulting, zakwalifikowano do rozpoczęcia kariery w firmie.

Dyrektor generalny: Sebastiao Albuquerque

Liczba zatrudnionych: 114 osób

Przychód 1997 r.: 10,511 mln

<hr size=1 noshade>

Bank Depozytowo-Kredytowy SA Grupa Pekao SA, Lublin

Stanisław Rajtar: Bank Depozytowo-Kredytowy SA jest atrakcyjnym miejscem pracy dla informatyków. Po pierwsze, jako firma jedna z największych na terenie Polski południowo-wschodniej, dynamicznie rozwijająca się. Po drugie, jako bank o bardzo dobrych i stabilnych wynikach finansowych i o ugruntowanej renomie (potwierdzonej przyznaniem w br. przez Gazetę Bankową tytułu najbardziej bezpiecznego w Polsce). Po trzecie, jako bank informatyzowany o rozbudowanej infrastrukturze, znaczącym nasyceniu nowoczesną technologią, rozpoczynający wdrożenie systemu zintegrowanego. A przede wszystkim jako firma wiele wymagająca od informatyków, ale inwestująca w ich rozwój i szanująca efekty ich pracy.

http://www.bdk.pl

Prezes Zarządu Banku: Henryk Pyrka

Dyrektor Departamentu Informatyki: Stanisław Rajtar

Liczba zatrudnionych: 4880

W dziale informatyki: 160 (97 w oddziałach i 63 w centrali)

Zysk netto 1997 r.: 103,467 mln zł

<hr size=1 noshade>


TOP 200