Tytanowa poczta

W połowie roku na rynek trafią nowe wersje Microsoft Exchange Server i klienta Outlook.

W połowie roku na rynek trafią nowe wersje Microsoft Exchange Server i klienta Outlook.

Pierwsza wersja beta Exchange Server 2003 (robocza nazwa Titanium) jest dostępna od ponad miesiąca. Lista nowości jest długa. Przynajmniej kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Najbardziej zauważalne zmiany wprowadzono w interfejsie, narzędziach administracyjnych, obsłudze urządzeń mobilnych. Exchange 2003 ma być ściślej zintegrowany z klientem pocztowym Outlook. Niemniej wprowadzenie Titanium stanowi swego rodzaju etap na drodze do udostępnienia kolejnej wersji Exchange nazywanej Kodiak. Dopiero ta zostanie oparta na technologiach zaczerpniętych z przyszłego wcielenia bazy SQL Server (Yukon).

Meandry migracji

Tytanowa poczta

Exchange 2003 będzie można zainstalować na serwerze pracującym pod kontrolą Windows 2000 Server (z uaktualnieniem Service Pack 3) i oczywiście Windows Server 2003. Premiera tego ostatniego systemu jest planowana na kwiecień br.

Wybór platformy nie jest jednak bez znaczenia. Część nowych funkcji Exchange 2003 będzie niedostępna dla użytkowników Windows 2000 Server. Ograniczenie to dotyczy m.in. poprawionych funkcji tworzenia klastrów, zarządzania kluczami szyfrującymi i zdalną obsługą serwera (komunikacja z serwerem może się odbywać za pośrednictwem wywołań RPC przesyłanych za pomocą protokołu HTTP/ HTTPS, dzięki temu nie trzeba udostępniać VPN zdalnym użytkownikom).

Możliwości Exchange 2003 można wykorzystać w pełni, stosując jedynie najnowszą wersję klienta poczty Outlook, który zapewni obsługę lokalnego buforowania skrzynki użytkownika i kompresję danych pomiędzy klientem a serwerem. Warto dodać, że Outlook 11 (premiera całego pakietu Office 11 jest zapowiadana na połowę roku) został gruntownie przebudowany. Lokalny magazyn pozwala teraz tworzyć tzw. foldery wirtualne, w których są np. zapisane określone kryteria wyszukiwania. W ten sposób równolegle obok standardowej "skrzynki odbiorczej" można utworzyć folder wirtualny "nie przeczytane wiadomości". Lokalny magazyn może zawierać inne informacje, do których użytkownik ma prawa dostępu, np. kalendarze współpracowników. Zmienił się również interfejs Outlooka. Lista wiadomości znajduje się obok, a nie nad panelem podglądu.

Migracja z Exchange Server 2000 nie powinna nastręczać problemów. Twardy orzech do zgryzienia ma wciąż liczna grupa użytkowników Exchange Server 5.5. Bezpośrednia migracja do wersji 2003 nie będzie możliwa.

Do wyboru są dwie opcje migracji. Pierwsza polega na zainstalowaniu Exchange Server 2003 na nowym komputerze i przeniesieniu skrzynek pocztowych i baz danych po podłączeniu do starego serwera z Exchange Server 5.5. Druga to tzw. migracja z przesiadką, polegająca na zainstalowaniu wersji 2000 i dopiero po pomyślnym zakończeniu tego procesu, przeprowadzeniu instalacji docelowej - 2003.

Dla klientów argumentem przemawiającym za migracją do Exchange Server 2003, poza niewątpliwymi usprawnieniami, będzie także starzejący się model bezpieczeństwa Exchange 5.5 i NT 4. Dla nich instalacja Exchange Server 2003 będzie się wiązała dodatkowo z koniecznością zaimplementowania Active Directory, technologii wprowadzonej na rynek wraz z Windows 2000. Według oficjalnych szacunków firmy ok. 15% użytkowników serwerów Windows korzysta jeszcze z NT 4. Wiele wskazuje, że Exchange Server 2003, jeśli znajdzie się w tegorocznej ofercie Microsoftu, będzie stanowił znaczące źródło przychodów dla firmy.

Zdalnie i bezpiecznie

Trudno nowy Exchange Server określić - jak można to było uczynić jeszcze w przypadku Exchange 2000 - jako serwer komunikacyjny. Obsługę komunikacji w czasie rzeczywistym (funkcje chat i instant messaging oraz unified messaging) przeniesiono do odrębnego serwera opracowywanego pod roboczą nazwą Greenwich. Jego premiera jest planowana na koniec br. Użytkownicy korzystający z tych funkcji oferowanych przez Exchange 2000 nie muszą się jednak obawiać ich utraty z chwilą migracji.


TOP 200