Tysiące stron w pamięci

Wykorzystanie serwerów w trybie reverse proxy to coraz częściej stosowana metoda skalowania wydajności.

Wykorzystanie serwerów w trybie reverse proxy to coraz częściej stosowana metoda skalowania wydajności.

Serwery cache (nazywane również proxy) są doskonale znane użytkownikom, poszukującym sposobu na skrócenie czasu oczekiwania na wyświetlenie stron WWW. Do niedawna były wykorzystywane do optymalizacji dostępu użytkowników sieci lokalnych do Internetu. Obecnie coraz częściej są używane przez operatorów popularnych serwisów internetowych i pracują w trybie reverse proxy, odciążając podstawowy serwer internetowy.

Najciekawsze od strony technologicznej i najwydajniejsze serwery buforujące oferuje firma CacheFlow. Dostarcza 6 modeli: 3 przeznaczone do buforowania przesyłanych z Internetu stron WWW i plików po stronie użytkowników Internetu (Client Accelerators) oraz 3 do pracy w trybie reverse proxy (Server Accelerators). Wszystkie serwery CacheFlow dostarczane są jako "zamknięte" urządzenia, gotowe do pracy po włączeniu.

Tym, co wyróżnia urządzenia CacheFlow pracujące w trybie odwrotnego proxy od innych rozwiązań oferujących zbliżone funkcje (np. dedykowanych serwerów z systemem Novell ICS), jest obsługa buforowania zarówno statycznych stron WWW, jak i transmisji strumieniowych, np. RealAudio, oraz fakt, że są one przygotowane do współpracy z jedną z największych sieci dystrybucji zawartości (Content Delivery Network) utrzymywaną przez firmę Akamai.

Rozwiązania CacheFlow oferują ciekawy sposób przechowywania informacji. Najpopularniejsze z nich serwowane są wprost z pamięci, co zapewnia dużą szybkość ich udostępniania. Najbardziej wydajny produkt CacheFlow 5725 umożliwia przechowywanie w pamięci do 3,5 GB informacji i kolejne 36 GB w ramach wbudowanej w urządzenie . Bufor może obsłużyć transmisje o przepustowości 155 Mb/s. Urządzenia CacheFlow, pracujące jako standardowe serwery cache, oferują znacznie większe pojemności, obsługując maksymalnie do 126 GB powierzchni dyskowej. W obu przypadkach kontrolę nad aktualnością informacji, jej usuwaniem z pamięci oraz odświeżaniem (poprzez pobieranie z podstawowego serwera WWW) pełni system operacyjny CacheOS.

Oprócz CacheFlow, sprzętowe serwery buforujące oferują również firmy Network Appliance, Novell (rozwiązania oparte na systemie ICS) i Cisco. Programowe wersje oprogramowania buforującego to m.in. popularny pakiet Squid przeznaczony dla systemów unixowych, Netscape Proxy, Microsoft Proxy i Novell BorderManager.


TOP 200