Tysiąc procesorów

MasPar Computer Corp. wprowadza superkomputer drugiej generacji ze zdolnością do równoległego masowego przetwarzania danych.

MasPar Computer Corp. wprowadza superkomputer drugiej generacji ze zdolnością do równoległego masowego przetwarzania danych.

MP-2 pracuje pięć razy szybciej niż wyjściowa wersja superkomputera tej samej firmy, MP-1, też wyposażonego w mechanizm MPP (Massively Parallel Processoring). Nowy model ma 1024 równolegle pracujących procesorów i, jak na urządzenie tej klasy, kosztuje w minimalnej konfiguracji rewelacyjnie mało - 75 tys. USD. Zdaniem Charlesa Casale z Aberdeen Group, firmy konsultacyjnej w Bostonie, MasPar stanowi poważną konkurencję dla Craya, choć może też znaleźć specyficzną dla siebie niszę. Prawdopodobnie przyczyni się do wzrostu liczby sieci lokalnych (LAN) wysokiej wydajności. Jako komputer drugiej generacji, MPP stwarza możliwość zbudowania za stosunkowo niską cenę sieci LAN, wyposażonej w serwer z tysiącem procesorów i z mocą 1600 MIPS. Problemem jednak może się okazać brak wystarczającego oprogramowania. Nie zmienia to faktu, że MasPar zamierza serio opanować część rynku. Równocześnie z najtańszą wersją, produkowanych jest kilka silniejszych modeli w cenie od 260 tys. USD za wersję z 1024 procesorami w pełnej konfiguracji, do 1,6 mln USD za model z 16 384 procesorami. Komputery MP-2 będą rozprowadzane przez Digital Equipment Corp. podobnie jak MP- 1, z którymi pozostają zgodne binarnie.


TOP 200