Typograficzne aspekty polskojęzycznego komputerowania (czyli garść szczegółów o fontach przeznaczonych dla MS Windows 3.1)

Nie tylko kody są w MS Windows kością niezgody

Powszechnie znany jest fakt, że MS Windows 3.1 EE "nie widzą" polskich znaków w czcionkach przystosowanych dla Windows US i odwrotnie, dlatego też część firm zajmujących się opracowywaniem polskich czcionek dostarcza osobnych wersji swoich pakietów dla każdego z tych rodzajów okien. Część z nich, jak np. MICROMAR, oferuje swoje fonty nie tylko jako *.TTF (TrueType), lecz także w formacie np. ATM (Adobe), czy WFN (Corel 2.0), aby uniknąć tej niedogodności. Jedynym wyjątkiem jest w tym względzie KOBAX, którego program instalacyjny sam rozpoznaje, z którą wersją Windows ma do czynienia i automatycznie dobiera stosowne TrueType'y.

Odnośnie kodów, pod którymi umieszczono polskie znaki w poszczególnych pakietach, stwierdzić trzeba z kolei, że firma MAKO częściowo odbiegła od ogólnie przyjętego dla Windows standardu Microsoftu, wprowadzając w tym względzie lekkie zamieszanie. Sprawa jest dość złożona, gdyż spowodowana została odmienną "filozofią" makofontów - pakietu, który jako jedyny jest licencjonowany tylko dla legalnych użytkowników CorelDRAW! 3.0.

Firma MAKO oferuje w nim dwa zestawy czcionek, z których jedne, (w formacie TrueType), są kodowane w standardzie określanym jako "Windows Mazovia-2" (polskie litery wstawione w "puste miejsca" w oryginalnym foncie Corela), drugie zaś mają format WFN (Corel 2.0) i dają się łatwo "przekodować" przy użyciu prostego programu narzędziowego na dowolnie wybrany, w tym również ogólnowindowsowy standard.

Przyjęcie takiego rozwiązania przynosi pewną korzyść polegającą na zachowaniu wszystkich oryginalnych znaków międzynarodowych, które "fabrycznie" znajdują się w fontach Corela. Pociąga jednakże za sobą konieczność stosowania dodatkowego sterownika klawiatury i osobnej tablicy konwersji kodów importowanych plików tekstowych. Mamy więc w pakiecie MAKO, oprócz rezydentnego programiku pozwalającego pracować w jednym z 10, określonych własnoręcznie przez użytkownika, standardów kodowania polskich znaków, także sprytny programik do konwersji tekstowej zawartości Clipboardu.

Co by jednak nie mówić, pomysł ten wydaje się raczej chybiony, ponieważ osoby spełniające warunki licencji dysponują przecież oryginalnymi zestawami znaków.

Pozostałe sprawy

Podczas pisania dokumentów na ekranie monitora najlepiej sprawują się, o dziwo, oryginalne czcionki Microsoftu, jednak najbogatszy zestaw krojów zawiera rozprowadzony przez MSP pakiet Micromaru. Jest w nim aż 150 fontów (krojów), czyli akurat tyle, ile oferuje CorelDRAW! 3.0 instalowany z dyskietek. Pod tym względem, tuż za MICROMAR-em plasuje się firma MAKO oferująca 75 krojów, za to w dwóch wariantach, a na końcu jest KOBAX, którego pakiet "ĄŻ" v. 2.0 ma "jedynie" 52 kroje skalowanych czcionek.

Zważywszy jednak na wszechstronność i zapowiadane perspektywy rozwoju, ten ostatni zestaw rokuje największe nadzieje na przyszłość. Każda bowiem następna jego edycja, a ma być ich docelowo aż pięć, ma zawierać podobną liczbę nowych fontów oraz drobne niespodzianki w postaci programów narzędziowych dla Windows. Warto wiedzieć, że w pierwszej części tego pakietu znalazł się program Twój Type Font, umożliwiający zmianę nazwy dowolnej czcionki TrueType oraz pełny zestaw plików potrzebnych do "spolonizowania" MS Windows 3.1 US, co może mieć pewne znaczenie dla osób "nie trawiących" oprogramowania po polsku.

Godne polecenia są zatem wszystkie trzy produkty lub też żaden z nich, w zależności od tego, jak dalece zależy nam na elegancji i poprawności typograficznej naszych dokumentów. Pomimo bogactwa oferowanych krojów i znacznie wyższej jakości krajowych "ogonków" można mieć do tych fontów jeszcze sporo zastrzeżeń. Tak więc podsumowując, kwestia polskojęzycznego komputerowania na obecnych PC-tach jest nadal otwarta. Nam zaś nie pozostaje nic innego jak czekać i obserwować co będzie dalej.

Nazwy i dystrybutorzy omawianych pakietów:

1. "Polskie znaki dla MS Windows 3.1, ĄŻ PROFESSIONAL v.2.0", autor KOBAX Systemy komputerowe, Oświęcim, ul. Śniadeckiego 26, dystrybutor OPTIMUS, Nowy Sącz, ul Brabackiego 10, tel. 227 97

2. "Polskie kroje pism do programu CorelDRAW! 2.0, 2.1, 3.0" autor: MAKOfont, Łódź, ul. Praska 24, dystrybutor ETC, Warszawa, ul. Mikołaja Gomółki 20, tel. 339 701

3. "TrueType Polskie litery dla CorelDRAW! 3.0", autor Micromar, dystrybutor MSP, Warszawa, ul. Zielna 39, tel. 20 33 15, 20 36 62.


TOP 200