Tym razem Facebook ukarany grzywną w Rosji

Jak podała rosyjska agencja prasowa Interfax, Facebook zapłacił w Rosji 17 milionów rubli (ok. 945 tys. PLN wg dzisiejszego kursu) grzywny należne za nieusunięcie treści, które Rosja uważa za nielegalne. Wg agencji, możliwe są kolejne, większe grzywny.

Tym razem Facebook ukarany grzywną w Rosji

Cottonbro /Pexels

Widać, że Rosja zwiększyła presję na duże firmy technologiczne. Niedawno analogiczne grzywny musiały zapłacić: Tik Tok - 4 mln rubli, Telegram - 15 mln rubli, a Twitter - 10 mln rubli. Pojawiają się głosy, że to próba rosyjskich władz do wywierania ściślejszej kontroli nad Internetem.

Komornicy sądowi zmusili Facebooka do zapłacenia w całości 17 mln rubli kary za odmowę usunięcia treści zakazanych w Rosji. Interfax podaje, że aktualnie nie ma już żadnych postępowań egzekucyjnych przeciwko firmie, powołując się na federalną bazę danych służb komorniczych. Komornicy prowadzili cztery sprawy przeciwko serwisowi społecznościowemu na mocy decyzji moskiewskiego Sądu Tagańskiego w sprawie egzekwowania kar za odmowę usunięcia zakazanych w Rosji treści na łączną kwotę 17 mln rubli.

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • Małe firmy przeprowadzą kampanie reklamową przeciwko Big Tech.

Facebook nie komentuje sprawy.

W przyszłym tygodniu Meta (dawniej Facebook) oraz Alphabet (dawniej Google) staną przed rosyjskim sądem za podejrzenie powtarzających się naruszeń rosyjskiego ustawodawstwa w sprawie treści i może być ukarany grzywną procent rocznych przychodów w Rosji

Główne serwisy internetowe - Google, Telegram, Facebook, Twitter, TikTok, WhatsApp - są w Rosji regularnie ścigane za nieusuwanie zakazanych treści (art. 13.41 rosyjskiego kodeksu administracyjnego), w tym wezwań nieletnich do udziału w niedozwolonych działaniach. Łączna kwota kar orzeczonych przez sądy od początku tego roku przekracza 200 milionów rubli.

Obecnie, na podstawie wyroków sądowych, które weszły w życie i zostały przekazane do Federalnej Służby ds. Wykonywania Kar, trwają postępowania windykacyjne wobec Twittera - 34,7 mln rubli i Google - 8,5 mln rubli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200