Tylko w październiku 40 mln osób zrezygnowało z przeglądarek Microsoft

Według Net Applications IE i Edge tracą udziały w rynku, Chrome zatrzymał ekspansję, a Firefox nieoczekiwanie odrobił ubiegłoroczne straty wrócił do udziału na poziomie 11%.

Dane z najnowszego raportu firmy analitycznej Net Applications mówią, że liczba osób korzystających aktywnie z przeglądarek Microsoft (IE i Edge) zmniejszyła się w październiku o 40 milionów i najprawdopodobniej w skali całego roku 2016 Microsoft straci blisko 400 milionów użytkowników tego oprogramowania.

Liczba użytkowników przeglądarek IE i Edge spadła w październiku 2016 o 2,3% i mają one obecnie 28,4-procentowy udział w rynku. Jest to drugi najgorszy wynik w historii, bo tylko raz, w maju br. Microsoft odnotował większy, 2,7-procentowy spadek. Według Net Applications, we wrześniu 2016 roku z IE i Edge korzystało ok. 506 mln osób, a w październiku liczba ta spadła do 466 mln. Natomiast od początku 2016 roku z korzystania z tych aplikacji zrezygnowało 331 mln osób.

Zobacz również:

  • Brave będzie blokować okienka z powiadomieniami o plikach cookie
  • Przeglądarka Edge zostanie ściśle zintegrowana z Adobe Acrobat

Jest to spowodowane głównie odpływem użytkowników Internet Explorera, którzy przenoszą się na inne platformy, a nowa przeglądarka Edge związana z systemem Windows 10 nie jest w stanie wyrównać tych strat.

Jeśli obserwowane przez ostatnie 12 miesięcy tempo spadku utrzyma się na podobnym poziomie to w grudniu sumaryczne udziały IE i Edge spadną poniżej 25%, a w marcu 2017 roku, poniżej 20%.

Ostatnio Microsoft tracił udziały w rynku przeglądarek głównie na rzecz Google. Tym razem okazuje się, że odrodził się Firefox. Po okresie systematycznej utraty popularności, tylko w ciągu dwóch miesięcy (wrzesień, październik) przeglądarka Mozilli praktycznie odrobiła straty z ostatniego roku zwiększając liczbę użytkowników o około 2% miesięcznie i odzyskała 11,1-procentowy udział w rynku.

Natomiast przeglądarka Google Chrome, która przejmowała dotąd większość użytkowników rezygnujących z Internet Explorera, zatrzymała ekspansję odnotowując w październiku minimalny wzrost na poziomie 0,6%. Ma jednak obecnie dominujący 55-procentowy udział w rynku.

Dla porównania, z danych prezentowanych przez Net Applications wynika, że system Windows 10 był w październiku zainstalowany w 371 millionach komputerów PC, a Microsoft szacuje, że wszystkie wersje Windows obsługują na świecie około 1,5 miliarda komputerów.

Tylko w październiku 40 mln osób zrezygnowało z przeglądarek Microsoft

W tym, 2016 roku Microsoft stracił 331 mln użytkowników przeglądarek IE i Edge. Źródło: Net Applications.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200