Tylko laser i solid-ink

Tektronix wycofuje się z produkcji drukarek termosublimacyjnych.

Tektronix wycofuje się z produkcji drukarek termosublimacyjnych.

W najbliższym czasie Tektronix zamierza zrezygnować z produkcji kolorowych drukarek wykorzystujących technologię termosublimacyjną i skoncentrować się na ofercie urządzeń laserowych oraz stosujących firmową technologię solid-ink - w postaci stałej. W ubiegłych latach Tektronix wycofał się z wytwarzania drukarek termotransferowych. Jak powiedziała Marion Obergfell, dyrektor marketingu w oddziale drukarek Tektronix, decyzję tę podjęto po analizie obecnych możliwości dostępnych technologii, przewidywanego popytu i wymagań odbiorców.

Drukarki termosublimacyjne, a wcześniej termotransferowe, przeznaczone były przede wszystkim do profesjonalnych zastosowań specjalistycznych np. w studiach DTP lub pracowniach graficznych. Postęp technologii spowodował, że ich rolę w ofercie firmy przejmują drukarki stało-atramentowe. Tektronix zamierza rozwijać sprzedaż urządzeń laserowych oraz niektórych modeli solid-ink, przeznaczonych do zastosowań biurowych, przewidując szybki wzrost rynku i popytu na tego typu drukarki. Firma nie zamierza wprowadzać na rynek modeli przeznaczonych dla masowego odbiorcy, w dalszym ciągu koncentrując się na produkcji sprzętu dla odbiorców profesjonalnych lub korporacyjnych.

Szybki wzrost rynku

Jak wynika z analiz publikowanych przez IDC, w ostatnich latach wzrost sprzedaży kolorowych drukarek stronicowych w Europie był na poziomie 60-85% - jest to najwyższa dynamika wzrostu wśród wszystkich typów komputerowych urządzeń drukujących. Tektronix jest liderem na rynku europejskim mając w nim 31% udział i wyprzedza Hewlett-Packarda - 29%, Lexmarka - 12% oraz Xeroxa - 11% (dane IDC za 1997 rok). W Polsce dynamika wzrostu sprzedaży kolorowych drukarek Tektronixa jest jeszcze wyższa niż średnia w Europie - wynosi prawie 200%, ale bezwzględne liczby są jeszcze stosunkowo małe, bo sprzedaż jest liczona w setkach sztuk.

Potwierdzeniem przewidywań szybkiego rozwoju popytu na kolorowe drukarki stronicowe jest gwałtownie rosnące zainteresowanie producentów drukarek tym właśnie segmentem rynku. Z jednej strony znani producenci, jak Lexmark, Hewlett-Packard, QMS czy Xerox intensywnie inwestują w rozwój technologii, ale wiele innych firm, jak OKI, Panasonic, Canon czy Kyocera również wprowadziły lub przygotowują tego typu urządzenia. Oznacza to silny wzrost konkurencji i najprawdopodobniej znaczący spadek cen w najbliższym czasie.

Co przygotuje Tektronix

Marion Obergfell powiedziała, że Tektronix opracowuje obecnie modele kolorowych drukarek solid-ink o bardzo wysokiej szybkości drukowania wynoszącej nawet kilkadziesiąt stron na minutę, ale nie wiadomo jeszcze kiedy mogą się one pojawić w sprzedaży. Premiery nowych drukarek Tektronix są planowane na początek jesieni br. Marion Obergfell nie ujawniła bliższych szczegółów jakie to będą modele. Można jednak oczekiwać, że firma wprowadzi laserowe drukarki A3, a także modele solid-ink umożliwiające druk dwustronny - dotychczas brak funkcji duplex była jedną z istotnych wad tej technologii w zastosowaniach biurowych.


TOP 200