Tylko dla Polski

SAP zapowiada na październik br. premierę nowej, przygotowanej tylko na polski rynek wersji SAP Business One 7.5.

SAP zapowiada na październik br. premierę nowej, przygotowanej tylko na polski rynek wersji SAP Business One 7.5.

SAP Business One 7.5 stanowi nową polską wersję systemu opartą na standardowej wersji 6.2. Prace nad jej opracowaniem były prowadzone w ośrodku rozwoju produktów SAP na Europę Środkową i Wschodnią w słowackiej Bratysławie.

Więcej SAP w SAP

"Chcieliśmy <usapowić> wersję, którą Yuma przygotowała na polski rynek, będąc jeszcze partnerem TopManage" - mówi Renata Szymańska, odpowiedzialna za sprzedaż SAP Business One w SAP Polska. "Chcieliśmy przenieść do niej doświadczenia zdobyte na polskim rynku przy wdrożeniach dużego SAP. Dotyczy to z jednej strony tzw. najlepszych praktyk biznesowych, z drugiej zaś np. sposobu korzystania z rozwiązań IT przez polskich użytkowników" - dodaje.

Centrum rozwoju środkowoeuropejskich wersji systemu SAP Business One utworzono w Bratysławie w marcu br. Pracują w nim także pracownicy SAP Polska. Obecnie priorytetem Centrum jest przygotowanie polskiej wersji 7.5. Zostanie ona udostępniona dotychczasowym klientom już w czwartym kwartale 2003 r. "Będą oni mogli dokonać bezpłatnej aktualizacji z obecnie sprzedawanej wersji 5.9. Opracowaliśmy gotowy scenariusz tego procesu. To czysto techniczna operacja i nie powinna trwać dłużej niż jeden weekend" - tłumaczą przedstawiciele SAP Polska.

Niezależni dostawcy

Nowym klientom SAP Business One 7.5 będzie sprzedawany dopiero od stycznia 2004 r. W przyszłym roku mają się pojawić jeszcze dwie polskie wersje tego pakietu: 7.6 i 7.7. Będą oferowały dodatkowe funkcjonalności, ale nie będą zawierać - poza podstawowymi - dodatkowych modułów, w tym np. kadrowo-płacowego.

"Uruchomiliśmy jednak program Independent Software Vendor. W jego ramach będziemy certyfikować dla SAP Business One dodatkowe moduły stworzone przez naszych partnerów. Po otrzymaniu certyfikatu przyznawanego w Waldorf, będą mogły być sprzedawane także w innych krajach. Zapewne jako pierwsze pojawią się moduły produkcyjne" - tłumaczy Renata Szymańska.

Zasadnicze zmiany wprowadzone w SAP Business One 7.5 dotyczą warstwy technicznej oprogramowania. Dotychczasowe narzędzie OBServer - służące do łączenia systemu z zewnętrznymi źródłami danych - zastąpiono nowym produktem SDK (Software Development Kit). Jest to platforma pozwalająca na rozwój systemu przez klientów i partnerów, w tym w ramach programu Independent Software Vendor. Umożliwia to rozszerzenie funkcjonalności SAP Business One np. o dodatki branżowe.

W nowej wersji dokonano również zmian w funkcjonalności systemu. Użytkownicy mogą definiować w nim własne menu. Wprowadzono system automatycznej rejestracji zmiany w dokumentach. Rozszerzono funkcjonalność gospodarki magazynowej (każdy z magazynów może być wyceniany niezależnie). Wprowadzono również zmiany wymagane prawem polskim, w tym Ustawą o rachunkowości i ustawą o VAT.

Tymczasowe spowolnienie

SAP Business One jest przeznaczony dla firm zatrudniających 10-250 pracowników. Dotąd umowy na jego wdrożenie partnerzy SAP Polska podpisali z ok. 80 firmami. Już 55 klientów zakończyło projekty. W roku 2003 tempo sprzedaży SAP Business One w Polsce spadło. Podpisano ok. 30 nowych umów. Jak mówią przedstawiciele SAP Polska, oczekiwanie na najnowszą polską wersję SAP Business One mogło mieć wpływ na spowolnienie tempa sprzedaży w ostatnich miesiącach.

Największymi konkurentami SAP Polska na rynku rozwiązań dla małych i średnich firm są firmy polskie, takie jak CDN, Matrix.pl i Softlab, ale także zagraniczne - Microsoft Business Solutions i Great Plains Software (należąca do Microsoftu).

Polacy w Anglii

Wrocławska Yuma podpisała pierwszą umowę na wdrożenie systemu SAP Business One w Wlk. Brytanii. Polska firma od marca br. jest partnerem brytyjskiego oddziału SAP, który w sierpniu rozpoczął sprzedaż tego pakietu. Rozpoczęcie działalności na rynku brytyjskim wiązało się z utworzeniem spółki Yuma Limited z siedzibą w Bristolu. Yuma była pierwszym partnerem SAP Polska w sprzedaży SAP Business One. Pozyskała również najwięcej, bo ok. 50 spośród ogólnej liczby 89 klientów w Polsce. Yuma współpracowała z izraelską spółką TopManage, producentem systemu SAP Business One, jeszcze przed jej przejęciem przez niemiecki SAP.

Tylko fakty

SAP Business One w Polsce

SAP Polska wprowadził do sprzedaży system ERP dla małych i średnich przedsiebiorstw zakupiony wraz z izraelską firmą TopManage w sierpniu 2002r.

922 - liczba użytkowników SAP Business One w Polsce

89 - liczba klientów w Polsce

55 - liczba zakończonych wdrożeń w Polsce

40 - maksymalna liczba użytkowników SAP Business One w Polsce jednego klienta

17 - liczba partnerów w Polsce

13 - liczba krajów, w których jest sprzedawany SAP Business One

10-250 - liczba zatrudnionych w firmach, dla których jest przeznaczony SAP Business One

7.5 - wersja SAP Business One dostępna w Polsce od października 2003r.

Źródło: SAP Polska

22-23 września 2003 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie odbędzie się VII Kongres SAP Polska "Skuteczne zarządzanie zmianą", podczas którego zostanie zaprezentowana najnowsza wersja SAP Business One 7.5. Patronat nad Kongresem objął Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200