Tylko co trzecia firma gotowa na zmianę VAT

Z początkiem stycznia zaczną obowiązywać nowe stawki podatku VAT. Tymczasem z analiz przeprowadzonych na zlecenie firmy Sage wynika, że na chwilę obecną jedynie ok. 30 proc. przedsiębiorstw dysponuje systemami IT w pełni przygotowanymi do planowanych zmian.

Przedstawiciele firmy Sage podkreślają, że przedsiębiorcy mieli stosunkowo niewiele czasu na przygotowanie się do zmiany w podatku od towarów i usług. Do połowy listopada nie była bowiem znana część informacji istotnych z punktu widzenia działów księgowości. Jednocześnie zmiana stawek VAT wymaga m.in. dokonania stosownych aktualizacji m.in. w systemach finansowo-księgowych oraz urządzeniach fiskalnych. Choć kolejni producenci systemów biznesowych zapowiadają, że aktualizacja oferowanych przez nich systemów nie będzie wymagała istotnych nakładów pracy, to zmiana parametrów m.in. kas fiskalnych może okazać się bardziej pracochłonna. "Wiele firm odkłada aktualizację na ostatnią chwilę. Nie jest to dobra decyzja, bowiem często aktualizacja oprogramowania trwa dłużej, niż zakłada klient" - dodaje Paweł Przedpełski, dyrektor sprzedaży w firmie Sage. Według przedstawicieli spółki intensywny okres aktualizowania oprogramowania u klientów może potrwać do nawet marca 2011. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Sage wynika, że dotychczas tylko około 30 proc. przedsiębiorstw już zdążyło się przygotować do kwestii podatkowych regulowanych nową ustawą.

Czytaj też:

7 wyzwań związanych ze zmianą stawek VAT

Procesy biznesowe standardowo zaszyte w systemach ERP

Atos Origin i Capgemini konsolidują europejski rynek usług IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200