Tworzymy Enterprise App Store - magazyn aplikacji firmowych

Najlepsze praktyki wdrażania EAS

Na rynku jest wielu dostawców, którzy oferują korporacjom swoje usługi w zakresie budowania Enterprise App Stores. Rolą zarządu i kierowników działów IT jest podjęcie decyzji o wyborze modelu funkcjonowania firmowego magazynu z aplikacjami. Może być on zainstalowany w firmie, jako osobne rozwiązanie programowo-sprzętowe lub dostarczony w formie usługi (outsourcing). W obu przypadkach kluczowym elementem systemu jest narzędzie MDM (Mobile Device Management). Wszystkie zaawansowane rozwiązania EAS bazują na MDM.

Wdrażanie Enterprise App Store warto oprzeć na zestawie najlepszych praktyk, stanowiących połączenie teorii z zaleceniami praktycznymi. Bardzo ważne jest, aby pracownicy mieli ciągły dostęp do aplikacji, niezależnie od rodzaju urządzenia, którym się posługują. Odpowiednie wsparcie powinno udostępnione dla takich systemów, jak Apple iOS, Google Android, BlackBerry OS czy Windows Phone.

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Bezpieczeństwo urządzeń końcowych - 9 kluczowych zasad

Dobrze jest również zadbać o to, by użytkownicy urządzeń mobilnych mogli pobierać aplikacje z EAS zarówno przez wbudowaną przeglądarkę, jak i dedykowany program, zainstalowany wcześniej w pamięci smartfona czy tabletu. Sam proces łączenia się z siecią powinien być bezpieczny (HTTPS, VPN), a systemy autoryzacji zaawansowane - tak, aby zminimalizować ryzyko uzyskania dostępu do EAS przez osobę niepożądaną. Najlepiej, aby identyfikacja przynosiła jak najwięcej danych o roli danego użytkownika w firmie, jego przynależności do konkretnych działów. Pozwoliłoby na to przyporządkowanie aplikacji do poszczególnych pracowników.

Działy IT powinny mieć możliwość informowania pracowników korzystających ze smartfonów lub tabletów o potrzebnych aktualizacjach systemu, oprogramowania. Korporacyjny magazyn aplikacji mobilnych powinien pozwalać na aktualizowanie oprogramowania "w locie" (funkcjonalność OTA - Over The Air).

Dobrze działający EAS powinien współpracować ze stale rozbudowywaną bazą danych, która zawierałaby informacje o urządzeniach mobilnych, pracownikach próbujących pobrać aplikację, nowym oprogramowaniu, aktualizacjach. Aby zrealizować te założenia często niezbędne jest wykorzystanie funkcjonalności systemów Mobile Device Management.

Specjaliści IT i administratorzy EAS powinni dysponować wydajnym systemem zarządzającym i kontrolującym składowane w zbiorach pliki. Wirusy, robaki i trojany to duży problem publicznych sklepów z aplikacjami mobilnymi - dlatego dodanie jakiegokolwiek oprogramowania do firmowego magazynu z aplikacjami powinno być poprzedzone sprawdzeniem przez wewnętrzne systemy bezpieczeństwa.

Nie wolno również zaniedbać prawnej strony prowadzenia Enterprise App Store. Producenci aplikacji powinni znać warunki konieczne do spełnienia przed dołączeniem oprogramowania do firmowych zasobów. Ważne jest, aby każdy nowy zasób spełniał wymogi wewnętrznej polityki bezpieczeństwa.

Trzymanie się tych kilku praktyk pozwoli uchronić korporacyjny magazyn z aplikacjami przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz przyczyni się do wzrostu produktywności w przedsiębiorstwie.


TOP 200