Tworzenie witryn WWW

Narzędzia służące do przygotowywania stron WWW są już dostępne na różnych platformach i pozwalają na dodawanie nowych komponentów i typów danych.

Narzędzia służące do przygotowywania stron WWW są już dostępne na różnych platformach i pozwalają na dodawanie nowych komponentów i typów danych.

Wśród ostatnio ogłoszonych nowości pojawiło się kilka produktów firm Symantec oraz SAS Institute. Symantec zaproponował nową wersję Visual Cafe oraz Visual Page na platformę Macintosha. Oprogramowanie ma pomóc w układaniu appletów w Javie oraz pozwolić na ich zagnieżdżanie na stronach WWW. Firma SAS wprowadziła natomiast na rynek Web Publishing Tools - narzędzia służące do konwersji danych z własnego standardu SAS (format wykorzystywany w hurtowniach danych) na HTML (tekst i tabele), GIF oraz JPEG. Nowe narzędzia o dużych możliwościach są adresowane do różnorodnych grup użytkowników tworzących bądź rozwijających internetowe i intranetowe serwisy WWW.

Niedawno narzędzia służące do układania stron WWW były ukierunkowane na ludzi zajmujących się marketingiem i grafiką, którzy przygotowywali promocyjne strony WWW. Gdy tylko zainteresowanie firm zmieniło kierunek w stronę intranetu i "odchudzonego klienta", to sztuka tworzenia stron zaczęła stawać się domeną informatycznych departamentów przedsiębiorstw.

Specjaliści twierdzą, że oprogramowanie służące do tworzenia prezentacji pod WWW, będzie bardziej związane z narzędziami do programowania i analizy danych.

Pajęczyna przestaje być jedynie narzędziem marketingowym, stając się środkiem prezentowania informacji z dedykowanych aplikacji. Firma SoftQuad - twórca edytora HotMetal - wykupiła producenta programu WebFiler, pełniącego rolę motoru baz danych, z którego można korzystać za pośrednictwem przeglądarki !WWW. Pakiet internetowych narzędzi PowerWorker, autorstwa SoftQuad, ma się ukazać w połowie roku. Z kolei firma Bare Bones Software wprowadziła do swojego edytora BBEdit obsługę języka SGML (Standard Generalized Markup Language). BBEdit operuje plikami Document Text Definition (komponent SGML opisujący znaczniki HTML), co może okazać się pomocne przy zmianie obecnie obowiązującej wersji HTML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200