Tworzenie oprogramowania w Europie nabiera tempa. Duże problemy w Wielkiej Brytanii

W całej Europie można zauważyć potrzebę coraz szybszego tworzenia i wdrażania oprogramowania. Wielka Brytania ma jednak problem.

Brexit nie ułatwił sytuacji w zakresie tworzenia oprogramowania / Fot. Hack Capital, Unsplash.com

Brexit nie ułatwił sytuacji w zakresie tworzenia oprogramowania / Fot. Hack Capital, Unsplash.com

Zapotrzebowanie na oprogramowanie jest ogromne, a specjalistów IT brakuje. W Polsce, według obecnych szacunków, mamy niedobór ok. 80 tys. programistów. Inne kraje mają podobne problemy, ale zdaje się, że największe ma Wielka Brytania.

Dwa główne czynniki zakłócają rynek - pandemia Covid-19 i Brexit. Z tym pierwszym muszą sobie radzić wszystkie kraje, z tym drugim - Wielka Brytania. Wielu programistów opuściło kraj ze względu na Brexit i braki specjalistów są teraz odczuwalne bardziej niż kiedykolwiek. Z tego powodu coraz więcej firm - nie mając za bardzo wyjścia - decyduje się na szkolenia swojego personelu z obsługi platform low-code.

Zobacz również:

  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych
  • Low-code: cyfryzować można się inaczej

Tak wynika przynajmniej z raportu "The state of low-code 2021", przygotowanego przez Mendix, firmę oferującą platformę low-code. Autorzy badania zapytali 2000 menedżerów i dyrektorów IT, odpowiedzialnych za decyzje w firmach o obecne działania i plany. Aż 79% respondentów przyznało, że planuje przyspieszyć rozwój oprogramowania w ciągu najbliższych 2 lat. Dane te dotyczą rynku brytyjskiego, natomiast europejska średnia to 74%.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, gdzie brak programistów jest obecnie bardzo duży, już 80% firm deklaruje, że korzysta z platform low-code - w porównaniu do 74% w całej Europie.

Rozwiązania oparte na intefejsie przeciągnij/upuść są w stanie sprostać wielu potrzebom biznesowym. Z raportu wynika, że low-code znacznie ułatwia i przyspiesza tworzenie oprogramowania. Jednocześnie firmy często wykorzystują platformy low-code do tworzenia aplikacji IoT, automatyzacji oraz zwiększania produktywności. To ich główne cele.

Wygląda na to, że low-code coraz częściej staje się rozwiązaniem problemów związanych z brakami w kadrach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200