Tworzenie inteligentnego miasta

Materiał promocyjny Wyobraźmy sobie miasto w którym czujniki monitorują wszystko, począwszy od temperatury po ruch uliczny, światła uliczne, które są włączane i wyłączane za pomocą czujników ruchu, przecieki z rur wodociągowych, które zdalnie mogą zostać eliminowane, a bezpieczeństwo można poprawić za pomocą zautomatyzowanych kamer. Miasto w którym Twoja nawigacja satelitarna mówi Ci gdzie masz jechać oraz kieruje Cię do najbliższego wolnego miejsca parkingowego.

Staje się to możliwe dzięki nieustannie rozwijającemu się Internetowi rzeczy (Internet of Things, IoT) – sieci obiektów i czujników połączonych z Internetem, które komunikują się między sobą w czasie rzeczywistym. Takie miasto przyszłości będzie w stanie komunikować się z własną infrastrukturą, monitorować ruch swoich mieszkańców i reagować na niego, a także automatycznie optymalizować panujące w nim warunki.

Kluczem do sukcesu takich miast są dane oraz zapewnienie im odpowiedniego dostępu, bezpieczeństwa i zarządzania. Aby było to możliwe konieczne jest zapewnienie nastepujacych środków:

1. Budowa infrastruktury przeznaczonej do tego celu

Pierwszym kluczowym krokiem do organizacji inteligentnego miasta jest stworzenie solidnej platformy łączącej wszystkie usługi miasta. Taki fundament, będzie łączyć wszystkie inteligentne technologie miasta – wykorzystywane w sieciach elektroenergetycznych, wodociągach jak również wykorzystywanych we wszystkich innych usługach komunalnych.

Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej, gdy zarządzaniem zajmuje się jedna duża organizacja. Przyjrzyjmy się na przykład infrastrukturze IoT w Dubaju, który odniósł sukces głównie dzięki umiejętności stworzenia wspólnej, centralnej organizacji IT, pod nazwą Dubai Smart Government (DSG), łączącej wszystkie inne inteligentne inicjatywy i funkcjonującej jako dział zapewniający usługi IT innym instytucjom e-samorządu w tym mieście.

Gdy warstwa infrastruktury nie jest zarządzana przez jedną organizację, stworzenie inteligentnego miasta staje się większym wyzwaniem co można zaobserwować na przykładzie Londynu. Choć miasto to chce stać się „inteligentnym”, różnice polityczne między jego 32 gminami stanowią przeszkodę w utworzeniu wspólnej, scentralizowanej organizacji IT, która mogłaby połączyć w jedną całość w przedsięwzięcia i usługi stolicy. Jest to niewątpliwie wyzwanie, któremu nowy burmistrz Londynu, Sadiq Khan, będzie starał się sprostać.

2. Łączenie usług

Gdy platforma wspólnych usług zostanie utworzona, możliwości są nieskończone.

Udostępnianie informacji między organami i przedsiębiorstwami świadczącymi usługi może służyć do wielu celów, począwszy od ułatwień w ruchu ulicznym po ratowanie życia. Wyobraźmy sobie, że lekkomyślny kierowca powoduje wypadek w którym poważnie ranny zostaje kierowca innego samochodu. Materiał z zapisu kamer można byłoby udostępnić policji i odpowiednim firmom ubezpieczeniowym, drogowcy mogliby przekierować ruch uliczny w oparciu o dane w czasie rzeczywistym, a najbliższe pogotowie mogłoby zostać powiadomione o wypadku i niezwłocznie znaleźć dokumentację medyczną kierowcy, aby zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną.

Choć do takiej rzeczywistości jeszcze trochę nam brakuje, pewne jej elementy są już wdrażane. Na przykład: VMware AirWatch współpracuje już z magistratem Tel Awiwu w celu zapewnienia funkcjonariuszom kontrolującym prawidłowość parkowania zarządzane przez AirWatch urządzenia Samsung Note 5, organizując im cyfrową przestrzeń roboczą umożliwiającą pracę z każdego miejsca. Urządzeń tych mogą oni używać do wystawiania mandatów za naruszenie przepisów dotyczących parkowania – do rejestrowania mandatów i wypełniania raportów z załączonym zdjęciem, uwzględnieniem informacji czasowych i sygnatur GPS – a wszystko to może odbywać się w terenie. Inne miasta, w tym Singapur i Songdo w Korei Południowej, także wyznaczają trendy w zakresie rozwoju inteligentnych miast. Songdo już korzysta z technologii poprawiającej zrównoważony rozwój, w tym gospodarczy, oraz standard życia mieszkańców.

3. Zabezpieczenia

Stawanie się inteligentnym miastem oznacza wdrażanie jeszcze większej liczby urządzeń urządzeń IoT w celu połączenia infrastruktury i zasobów. Gartner przewiduje, że w tym roku na całym świecie w użyciu będzie 6,4 mld połączonych rzeczy, a liczba ta zwiększy się ponad trzykrotnie, do prawie 21 mld, do roku 2020. Zwiększenie liczby połączonych urządzeń oraz ilość danych udostępnianych bezprzewodowo stworzy ogromne możliwości, ale może także stanowić poważne ryzyko. Na zagrożenie narażone są nie tylko dane osobowe, takie jak informacje medyczne, ale także usługi o znaczeniu krytycznym, w tym systemy transportu czy sieci elektroenergetyczne. Z tego względu kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich urządzeń, które mogłyby mieć dostęp do tego rodzaju „wrażliwych danych”, niezależnie od tego, czy są to urządzenia firmowe, czy należące do pracownika.

Ostatni element...

Do stworzenia bezpiecznej sieci urządzeń w inteligentnym mieście niezbędny jest jeden element: solidne rozwiązanie do zarządzania mobilnością przedsiębiorstw (EMM), gwarantujące kompleksowe zarządzanie wszystkimi podłączonymi urządzeniami. Umożliwia ono organizacji IT, na której zbudowane są usługi inteligentnego miasta, udzielanie, ograniczanie i wycofywanie dostępu do zasobów firmowych – w tym poczty e-mail, zawartości i aplikacji – w oparciu o to, czy urządzenie żądające dostępu jest zgodne i kompatybilne, czy też nie. Rozwiązanie EMM o solidnym mechanizmie zgodności musi też nieustannie monitorować punkty końcowe i wykonywać wcześniej skonfigurowane działania eskalacji, aby zapobiec niezgodności lub przywrócić urządzenie naruszające zasady z powrotem do stanu zgodności.

Pomyślmy o liczbie urządzeń używanych np. w sektorze finansów lub służbie zdrowia, które mogłyby mieć dostęp do poufnych informacji i zasobów. Istotne jest, by organizacje w tych sektorach miały możliwość bezpiecznej komunikacji ze swoimi sieciami zaufanych urządzeń. To samo można powiedzieć o ilości informacji wymienianych na lotniskach w celu zapewnienia różnym działom i obiektom lotnisk bezpiecznego i bezproblemowego działania. Wieża kontroli lotów musi mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego przekazywania informacji z działem operacji naziemnych, który z kolei musi być w stanie komunikować się z działem usług imigracyjnych, kontroli granicznej i policją.

Możliwości oferowane przez inteligentne miasta zarówno obywatelom, jak i firmom, są ekscytujące i wręcz nieskończone. Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu, dobrze zarządzanej infrastrukturze, solidnemu rozwiązaniu EMM i dużej dawce wyobraźni inteligentne miasta zapewnią ogromne korzyści gospodarcze, kulturowe i społeczne swoim mieszkańcom – a to oznacza, że każdy z nas ma przed sobą ekscytującą przyszłość.

Ian Evans, EMEA Vice President for End User Computing, VMware