Twórcy technologii układów półprzewodnikowych nagrodzeni Noblem

Połowa nagrody przypadła wspólnie amerykańskiemu i rosyjskiemu naukowcowi za wynalezienie tzw. półprzewodnikowych heterostruktur, wykorzystywanych w rozwiązaniach optoelektronicznych. Druga połowa trafi do amerykańskiego naukowca za jego udział w wynalezieniu układów scalonych.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała wczoraj (10 października) Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki trzem naukowcom, których odkrycia legły u podstaw rozwoju nowoczesnych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.

Żores Iwanowicz Alfiorow z Rosji i Amerykanin Herbert Kroemer otrzymają wspólnie połowę nagrody za wynalezienie tzw. półprzewodnikowych heterostruktur, wykorzystywanych w rozwiązaniach optoelektronicznych. Druga połowa nagrody trafi do Jacka S. Kilby'iego (USA) za jego udział w wynalezieniu układów scalonych.

Heterostruktury półprzewodnikowe mają obecnie zastosowanie w satelitach telekomunikacyjnych, telefonach komórkowych, systemach optycznych pamięci masowych, w tym odtwarzaczach płyt kompaktowych, oraz w laserowych czytnikach kodów paskowych. H. Kroemer (ur. 1928 r.) rozpoczął prace nad tranzystorem heterostrukturalnym już w 1957 roku, gdy pracował w koncernie Radio Corporation of America (RCA).

W roku 1963 H. Kroemer i Ż. Alfiorow (ur. 1930 r.), pracujący w instytucie im. Joffego w Leningradzie (obecnie St. Petersburg) niezależnie wynaleźli i rozwinęli zasady wykorzystania heterostrukturalnego lasera. Technologia ta obecnie wykorzystywana jest rozwiązaniach komunikacji światłowodowej.

Jack Kilby (ur. w 1923 r) wraz Robertem Noycem wspólnie stworzyli pierwszy układ scalony, który przyczynił się do miniaturyzacji dzisiejszej elektroniki. R. Noyce niestety nie doczekał wyróżnienia - zmarł w połowie 1990 roku. R. Kilby jest autorem ok. 60. patentów i współautorem wynalazku kieszonkowego kalkulatora.

Wartość przyznanej nagrody wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli prawie 1 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200