Twórcy baśniowych światów

Na wystawie Imagina ‘93 w Monte Carlo brytyjska firma Division Ltd. z Bristolu zaprezentowała pakiet programów dla stacji roboczych Silicon Graphics Inc., służący do tworzenia "wirtualnej rzeczywistości" ("virtual reality"). Jest to wyjątkowo tanie narzędzie do symulowania świata.

Na wystawie Imagina ‘93 w Monte Carlo brytyjska firma Division Ltd. z Bristolu zaprezentowała pakiet programów dla stacji roboczych Silicon Graphics Inc., służący do tworzenia "wirtualnej rzeczywistości" ("virtual reality"). Jest to wyjątkowo tanie narzędzie do symulowania świata..

Za cenę od 7500 USD do 22 500 USD można kupić zarówno stację roboczą Silicon Graphics, jak i pakiet Division - Amaze lub DVS - dostosowany do tej platformy. Koszt hardware'u i software'u jest niemal ten sam. Potem można się bawić w Pana Boga - tworzyć system obrazów i dźwięków dający złudzenie przebywania w dowolnym, wyśnionym świecie i do tego zaprogramować działanie specjalnych rękawic wysokiej czułości, dających wrażenie dotykania przedmiotów w świecie ułudy i pozwalających nimi manipulować.

DVS składa się z narzędzia do budowania programów (toolkit) i modułu realizacji programu w czasie rzeczywistym. Toolkit ma wbudowaną funkcję wizualizacji, wykrywania kolizji, trójwymiarowego śledzenia ruchu wirtualnych przedmiotów i synchronizacji ścieżki dźwiękowej ze sterowaniem przez operatora i przebiegiem zaprogramowanych funkcji. Amaze pozwala na tak skonstruowanym świecie zdefiniować hierarchię dominacji przedmiotów. Taki zestaw sprzętu i programów ma zastosowanie nie tylko w rozrywce. Może służyć jako doskonała pomoc dydaktyczna wyjaśniająca np. właściwości cząstek elementarnych lub zjawisk chemicznych. Uczeń może podróżować w strukturze materii jakby sam był cząstką elementarną zdolną do swobodnego kierowania swoim ruchem między protonami, elektronami, itp. To samo urządzenie może też być wykorzystywane do modelowania procesów fizycznych i chemicznych w poważnych badaniach naukowych. Przydaje się także architektom. Projektant nowego budynku może szczegółowo opracować jego wnętrze i "chodzić po pokojach" zanim jeszcze zostały zbudowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200