Twórcy Macintosha stworzą interfejs dla Linuxa

Czterech członków zespołu, który w latach 80. pod kierunkiem Steve'a Jobsa stworzył Macintosha, zamierza wykorzystać najlepsze pomysły przy tworzeniu nowego interfejsu dla systemu Linux.

Czterech członków zespołu, który w latach 80. pod kierunkiem Steve'a Jobsa stworzył komputer Apple Macintosh, zamierza opracować prosty w użyciu graficzny interfejs dla systemu Linux - podał wczoraj dziennik The New York Times. Interfejs ten ma być dostępny za darmo już latem br.

Andy Herzfeld, Mike Boish, Susan Kare i Guy Tribble zamierzają wykorzystać dotychczasowe doświadczenie i stworzyć zupełnie innowacyjny i prosty w obsłudze interfejs linuxowy. NYT podaje, że w ten sposób chcą oni sprawić, aby Linux stał się większym konkurentem dla Windows Microsoftu. Przypomnijmy, że swój olbrzymi sukces, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Macintosh zawdzięczał m.in. dzięki intuicyjnemu i prostemu interfejsowi graficznemu.

W tym celu wspomniana grupa założyła firmę Eazel, która uzyskała finansowe wsparcie ze strony znanego inwestora branżowego Rona Conwaya oraz Johna Calligana, byłego dyrektora w Apple i Macromedia. Wśród zarządu firmy znalazł się również Mike Homer, były członek kierownictwa w Apple i Netscape.

Nowy interfejs, który ma zostać udostępniony za darmo w Internecie latem br., będzie bazował na systemie graficznych ikon. Zdaniem autorów ma pozwolić na posługiwanie się Linuxem z łatwością przypisywaną dotychczas Macintoshom czy systemowi Windows.

Zdaniem analityków IDC, cytowanych przez NYT, rozwiązanie opracowywane przez Eazel pojawi się w odpowiednim czasie, o ile rozwój rynku linuxowego doprowadzi do powstawania popularnych aplikacji, na które monopol w sektorze PC ma obecnie Microsoft. Chodzi o popularne pakiety biurowe, zawierające edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny czy bazy danych.

Eazel nawiązała już współpracę z grupą programistów, którzy stworzyli interfejs Gnome dla Linuxa. W jej ramach firma ma zadbać o "wygląd i odczucia" przy posługiwaniu się interfejsem, a Gnome zapewni odpowiednie rozwiązania programistyczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200