Twórca komputera ZX Spectrum nie żyje

W wieku 81 lat zmarł Clive Sinclair, brytyjski wynalazca, który zaprojektował znany komputer domowy ZX80 oraz szereg innych nowatorskich urządzeń elektronicznych, takich jak np. jeden z pierwszych na rynku kieszonkowych kalkulatorów.

Fot. free-wallpapers

Clive Sinclair założył w 1961 roku w wieku 22 lat swoją pierwszą firmę, która produkował podręczne radia, w tym najmniejsze wówczas na świecie radio tranzystorowe. Inne przedsięwzięcia obejmowały zegarki elektroniczne i wczesną wersję telewizora z płaskim ekranem. Można powiedzieć, że już wtedy był wizjonerem.

Jak twierdzą najbliżsi, do końca pracował nad wynalazkami, ponieważ było to jego pasją. Jego największym osiągnięciem był kultowy komputer ZX Spectrum, który pojawił się na rynku w 1980 roku (był to model ZX80) i od razu zrobił zawrotną karierę, gdyż mógł sobie na niego pozwolić właściwie każdy ze względu na niską cenę (kosztował ok. 100 funtów). Inne komputery domowe wprowadzone wtedy na rynek (takie jak np. Apple II) kosztowały wielokrotnie więcej.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja zmieni sektor finansów i ubezpieczeń
  • Nie żyje jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie

W następnych latach w sprzedaży pojawiały kolejne modele komputera ZX Spectrum, które pracowały wydajniej, bazowały na ulepszonym, bardziej przyjaznym użytkownikowi interfejsie, który mógł na nim uruchamiać kolejne aplikacje.

Trzeba powiedzieć, że nie wszystkie wynalazki Sinclaira okazały się sukcesem. I tak np. trójkołowy skuter na baterie Sinclair C5, który wszedł na rynek w 1985 roku, okazał się kompletną klapą. Jednak można śmiało powiedzieć, że Sinclair wyprzedził swoje czasy, inicjując na całym świeci ponad czterdzieści lat temu cyfrowa rewolucję.

Na koniec warto też przypomnieć, że za całokształt swojej działalności Sinclair uzyskał tytuł szlachecki w 1983 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200