Twórca języka Python chce, aby był on dwukrotnie szybszy

Guido van Rossum stworzył język programistyczny Python już 30 lat temu. Obecnie nakreślił swoje ambicje, aby uczynić go dwa razy szybszym. Chce zająć się największą słabością Pythona.

Python będzie jeszcze lepszy w przyszłości? / Fot. Unsplash.com

Python będzie jeszcze lepszy w przyszłości? / Fot. Unsplash.com

Jak zauważa van Rossum, szybkość w Core Pythonie (CPython) jest jednym z powodów, przez które pojawiły się takie implementacje jak Pyston. Python nie jest zbyt wydajny i to poniekąd dlatego jest to język, który od dawna rekomenduje się do pracy z danymi i uczeniem maszynowym, gdzie wiele obciążeń jest przekazywanych do procesorów graficznych. Drugim powodem jest oczywiście obecność wielu dopracowanych bibliotek, takich jak NumPy, jak również platformy uczenia maszynowego wspieranej przez Google - TensorFlow.

Zobacz: Python - podstawy

Zobacz również:

  • Repozytorium PyPI wprowadza obowiązek zabezpieczenia 2FA dla krytycznych projektów Pythona
  • Ważna informacja dla użytkowników platformy .Net Core 3.1
  • 10 najgorętszych języków programowania 2022

Ostatnio jednak, podczas eventu US PyCon Language Summit, twórca języka van Rossum podzielił się dokumentem, w którym opisał swoje ambicje i wizję dla Pythona. Zapowiedział, że będzie on dwukrotnie szybszy niż obecnie.

Van Rossum pracuje dziś w Microsoft i poinformował, że firma pozwoliła mu skompletować niewielki zespół specjalistów, z którymi będzie mógł zająć się poprawą wydajności języka.

Sprawdź: Anaconda Python

Jednocześnie twórca Pythona przyznał, że nie może obiecać, iż uda się tak bardzo zwiększyć wydajność języka. "Nie jestem pewien, czy osiągniemy 2x. Ale na pewno jestem optymistą w tym zakresie" - przyznał. Dodał też, że w sytuacji, gdy uda się przyspieszyć Pythona, największe korzyści zauważą osoby, które wykorzystują kod, który intensywnie używa procesora CPU. Szybszą wersją Pythona docenią również użytkownicy stron internetowych opartych na tym języku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200