Twórca botnetów przyznaje się do winy

Dwudziestosześcioletni obywatel Stanów Zjednoczonych oskarżony o cyberprzestępstwo, przyznał się do zainfekowania setek tysięcy komputerów kodem złośliwym w celu kradzieży pieniędzy za pośrednictwem kont Paypal. Za to przestępstwo może on otrzymać wyrok nawet 60 lat więzienia.

John Schiefer przyznał się, że on i powiązani z nim programiści zaprojektowali oprogramowanie szkodliwe, które pozwoliło im na utworzenie botnetów obejmujących ok. 250 tys. komputerów. Dzięki tym botnetom Schiefer miał możliwość przechwytywania informacji wysyłanych z zainfekowanych komputerów, w tym nazw użytkowników i haseł kont Paypal. Grupa cyberprzestepców miała możliwość dokonywania zakupów używając przejętych kont Paypal. Udostępniali ono także informacje o tych kontach innym zainteresowanym.

Jest to pierwsze oskarżenie za tego rodzaju działania cybeprzestępcze w Stanach Zjednoczonych. Śledztwo prowadziło FBI.

Zobacz również:

  • IPStorm zagraża również urządzeniom Linux, Mac oraz Android

Schiefer przyznał się także, iż uzyskiwał nazwy użytkowników i ich hasła używając złośliwego programu, który miał dostęp do pól nazw użytkowników w zabezpieczonych obszarach pamięci komputerów Paypal. Program ten mógł wysyłać tak uzyskaną informację do napastnika, który wykorzystywał ją do uzyskiwania dostępu do tych kont.

Podejrzany ma stanąć przed sądem pod koniec listopada br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200