Twórca Sassera uniknął więzienia. W Polsce mógłby dostać 8 lat!

Co dalej ze Svenem?

Wielu ludzi, którzy byli wcześniej "po drugiej stronie barykady", zrobiło kariery w firmach informatycznych. "Najbardziej znanym przykładem jest zapewne Kevin Mitnick - wcześniej najbardziej znany haker na świecie, dziś konsultant oraz prezes spółki Defensive Thinking, zajmującej się bezpieczeństwem komputerów. Oprócz niewątpliwie dużej wiedzy i "renomy" na temat bezpieczeństwa IT posiadanie takiego człowieka jak Sven Jaschan ma również znaczenie marketingowe dla np. firm produkujących oprogramowanie antywirusowe, czy IDS (Intrusion Detection Systems)", uważa R. grzech i dodaje, że po takim nagłośnieniu sprawy Jaschanowi będzie o wiele łatwiej znaleźć interesującą pracę, może nawet założy on własną firmę. Przedstawiciel ComArchu oczywiście nie zachęca żadnego entuzjasty komputerów do takiej ścieżki kariery, a redakcja PC World podpisuje się pod tym stwierdzeniem.

Więzienie za wirusa

Porównując karę, jaką sąd wymierzył Svenowi Jaschanowi, z innymi orzeczeniami sądowymi w przypadkach podobnych przestępstw można powiedzieć, że młody Niemiec miał dużo szczęścia. Przypomnijmy, że groziło mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Kilku twórcom wirusów nie powiodło się "tak dobrze" przed sądem - o karach jakie otrzymali m.in. twórca Blastera-B czy Gokara możecie przeczytać w prezentowanych niżej artykułach.

@ Dwa lata za robaki

@ Poszukiwani żywi lub martwi

@ Polowanie na autorów wirusów

@ 15 lat za mutację Blastera?

@ Kolejny autor wirusów zatrzymany!

@ Autor Blastera-B posiedzi 18 miesięcy

Czy warto zatrudniać osoby, które mają "na koncie" tego typu przestępstwa? Zdaniem profesor Louise Yngstroem, eskperta ds. systemów informatycznych na Uniwersytecie w Sztokholmie nie jest to najlepszy pomysł. Jarosław Samonek, przedstawiciel Symantec Polska, również nie zatrudniłby takiej osoby: "Osoby takie z pewnością mają dużą wiedzę, nigdy jednak nie wiadomo, w jaki sposób zechcą ją wykorzystać. Być może warto byłoby dać im pracę, ale przed zatrudnieniem konieczne byłyby specjalne testy psychologiczne."

Zobacz również:

  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

Głównymi przeszkodami we współpracy z takimi osobami mogą być przede wszystkim różnice w postawach etycznych, problemy w komunikacji, trudności w przyswajaniu przez hakerów zasad pracy w firmie. Jaschan jednak został zatrudniony w firmie z sektora IT - Securepoint - gdzie zajmował się tworzeniem bezpiecznych firewalli.

Wszystkim czytelnikom zainteresowanym problemem komputerowej przestępczości w Polsce polecamy lekturę także artykułu "Kroniki kryminalne", oraz "2004: rok przestępny i... przestępczy!", poświęconego cyberprzestępczości na świecie w minionym roku.


TOP 200