Twórca MySQL odszedł z Suna

Michael "Monty" Widenius, twórca najpopularniejszego wolnodostępnego systemu bazodanowego i współzałożyciel spółki MySQL nie pracuje już dla firmy Sun. Społeczność open source poinformował o tym fakcie za pośrednictwem swojego bloga. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji miała być decyzja kierownictwa koncernu o wydaniu serwera bazodanowego MySQL 5.1 pomimo wiedzy na temat istnienia krytycznych błędów.

Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku koncern Sun kupił szwedzką firmę MySQL za ok. 1 mld USD. Zakładano wtedy, że włączenie systemu bazodanowego MySQL do oferty produktów open-source Suna umocni pozycję spółki w segmencie rozwiązań biznesowych. Technologie szwedzkiej spółki miały również przyspieszyć rozwój platformy LAMP(Linux, Apache, MySQL, PHP). Zatrudniająca ok. 400 osób spółka MySQL została włączona do struktury organizacyjnej koncernu.

Poważne napięcia pomiędzy twórcami najpopularniejszego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych, a kierownictwem Sun zaczęły się tuż po zamknięciu fuzji. Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się w sierpniu ubiegłego roku. Jednak do najpoważniejszego sporu między twórcami MySQL, a zarządem firmy Sun doszło w listopadzie ubiegłego roku. Władze koncernu zdecydowały bowiem o przyspieszeniu terminu premiery serwera MySQL w wersji 5.1. Według Michaela Wideniusa udostępnione oprogramowanie w momencie premiery zawierało w sumie ponad 500 znanych błędów - w tym 20 krytycznych i 180 ocenionych jako poważne. Jego zdaniem błędy te powinny zostać naprawione przed upublicznieniem nowej wersji oprogramowania.

To właśnie decyzja o wydaniu oprogramowania z pełną świadomością błędów, jakie ono zawiera, miała być bezpośrednim powodem rezygnacji Michaela Wideniusa. "Nie jestem usatysfakcjonowany sposobem, w jaki realizowane są prace rozwojowe. W szczególności zależało mi na tym, aby system MySQL był rozwijany w otwartym środowisku programistycznym. Zmiany w tym kierunku zachodziły jednak zdecydowanie zbyt wolno" - pisze na swoim blogu. Aktualnie Sun równolegle rozwija dwie wersje oprogramowania MySQL - Community i Enterprise. Różnią się one m.in. pod względem funkcjonalności i dostępności aktualizacji. Michael Widenius podkreśla jednak, że jego zdaniem transakcja sprzedaży firmy koncernowi Sun była najlepszym możliwym sposobem na utrzymanie dalszego rozwoju oprogramowania MySQL.

Michael Widenius zamierza działać w ramach własnej spółki - Monty Program i skupić się na pracach nad kolejnymi projektami - m.in. oprogramowaniem bazodanowym Maria i Widenius. Deweloper nie wyklucza jednak bliskiej współpracy z Sun w przyszłości.

Czytaj też:

Sun: Przychody nieznacznie wyższe od prognoz

Polskim oddziałem Suna rządzi p.o. prezesa

Sun wciąż szuka


TOP 200