Twórca Bitcoina na swój pomnik

Węgierscy entuzjaści Bitcoina postanowili uhonorować twórcę tej cyfrowej waluty i postawili mu jako pierwsi na świecie pomnik. Zdecydowali się na taki krok pomimo tego, że do dzisiaj nie wiadomo, komu taki tytuł należałoby przypisać i dlatego jest to cały czas postać anonimowa.

Źródło: statueofsatoshi.com

Odsłonięcie popiersia miało miejsce pod koniec zeszłego tygodnia. Rzeźba naturalnej wielkości została wykonana z brązu i staneła w Budapeszcie w parku Graphisoft, tym samym w którym znajduje się też popiersie twórcy firmy Apple (Steve Jobs). Na dole pomnika znajduje się napis Satoshi Nakamoto, bo tak brzmi pseudonim nadany niezidentyfikowanemu do dzisiaj twórcy tej kryptowaluty, którym ma być japoński programista

Uważa się, że to właśnie tajemniczy Satoshi Nakamoto miał stworzyć podwaliny całej technologii. Chcąc podkreślić fakt, że mamy do czynienia z anonimem, twarz postaci nie ma celowo żadnych charakterystycznych cech, nawiązując też do przekonania entuzjastów Bitcoina, że kryptowaluta ta należy do każdego z nich. Na popiersiu znajduje się plakietka, na której widnieje logo Bitcoina.

Zobacz również:

  • 10 rzeczy, które spędzają sen z powiek liderom IT

Twórcami pomnika są dwaj węgierscy rzeźbiarze (Réka Gergely i Tamás Gilly), którzy ubrali postać w charakterystyczna bluzę z kapturem. Całość przedsięwzięcia – które miało kosztować ok. 10 tys. USD – została sfinansowana z dobrowolnych składek wniesionych przez zwolenników cyfrowej waluty.

Mówi się, że animatorzy projektu mieli zaprosić Satoshi Nakamoto na ceremonię odsłonięcia pomnika, mając nadzieję, że wykorzysta on tę okazje do ujawnienia swojej tożsamości. Dodają też żartobliwie, że do dzisiaj nie wiedzą, czy był on na niej obecny.

Poszukiwania twórcy tej technologii są tak stare jak sama waluta Bitcoin. W 2009 roku miał się pojawić pierwszy artykuł opisujący zasady funkcjonowania tej specyficznej sieci akceptującej transakcje finansowe z wykorzystaniem blockchain, pod którym widniej podpis Satoshi Nakamoto. Stąd domniemanie, iż to on jest twórcą technologii. Rok później miał on opublikować kilkadziesiąt tysięcy linijek otwartego kodu, który miał być właściwie pierwszą aplikacją realizując tego typu transakcje.

W następnych latach pojawiały się kolejne spekulacje wskazujące na inne osoby, które miały opracować technologię blochchain.

Tak czy inaczej Bitcoin odegrał kluczową rolę w zapoczątkowaniu ery zdecentralizowanych finansów. Ostatnio mieliśmy do czynienia z ważnym wydarzeniem, które umocniło pozycję Bitcoina. Salwador ogłosił bowiem, że jako pierwszy kraj na świecie zdecydował się uznać tę kryptowalutę za pełnoprawny środek płatniczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200