Twitter podstawowym źródłem informacji o trzęsieniu ziemi w Japonii

Dla mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych - zarówno mieszkających w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i poza nim - Twitter stał się głównym serwisem, na którym mogą dowiadywać się o tym jak zmienia się sytuacja w Japonii po trzęsieniu ziemi i tsunami.

Dzięki wpisom na Twitterze osoby nie znające języka japońskiego mogą najszybciej dowiedzieć się co przedstawiciele rządu Japonii powiedzieli na konferencji prasowej, czy też jakie nowe informacje ukazały się w japońskiej prasie, czy też zostały wyemitowane przez telewizję NHK.

Na Twitterze pojawiają się m.in. informacje o sytuacji w elektrowni atomowej Fukushima. Już w czasie konferencji prasowej japońskiego rządu na ten temat wielu zachodnich dziennikarzy publikowało po angielsku swoje wpisy na tym serwisie. Można było się z nich dowiedzieć o aktualnej sytuacji wcześniej niż z materiałów emitowanych przez Reutersa i stację CNN.

Zobacz również:

  • UE i Japonia zwierają szyki
  • Udostępniono bezpłatne narzędzie, które wykrywa treści generowane przez AI

Twitter - podobnie, jak Facebook, LinkedIn i inne serwisy społecznościowe - służył także do utrzymywania kontaktów pomiędzy rodzinami i przyjaciółmi w Japonii i w innych krajach. Członkowie rodzin przebywający w Japonii informowali w ten sposób o swojej sytuacji. Był to jedyny sposób kontaktu zważywszy, że nie działały sieci telefonii komórkowej.

Na bieżąco na Twitterze relacjonują sytuację w Japonii

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200