Twardziele do lamusa? SSD nadchodzi!

Ian O'Leary, dyrektor komunikacji korporacyjnej w firmie Seagate dodaje, że wytrzymałość dysków SSD nie daje im ogromnej przewagi na twardymi dyskami: "w ogromnej ilości przypadków, gdy upuścimy laptopa czy odtwarzacz multimedialny, to uszkodzimy ekran lub obudowę, zaś dysk będzie bez problemu pracował nadal - produkowane dziś napędy do użytku w urządzeniach przenośnych są bardzo odporne na wstrząsy".

Idealne uzupełnienie

W przypadku dysków SSD najważniejsze jest jedno pytanie: czy zdobędą one rynek komputerów w przedsiębiorstwach, będący motorem napędowym dla całego świata IT? Można powiedzieć, że już tak się dzieje. Spośród największych graczy swoje napędy SSD z interfejsem Serial ATA zaprezentowały już firmy Samsung i SanDisk, a w przyszłym roku dołączy do nich Seagate i prawdopodobnie pozostali. Napędy mają 32 lub 64 GB pojemności, oferują transfery odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 60 i 40 MB/s, a czas dostępu do danych wynosi poniżej 0,2 ms dla dysków Samsunga i 0,11 ms dla dysków SanDiska. Pojęcie średniego czasu wyszukiwania dla napędów SSD praktycznie nie istnieje.

Twardziele do lamusa? SSD nadchodzi!

Wkrótce będą też większe napędy. Firma BitMicro zaprezentowała rodzinę dysków SSD, których pojemności sięgają od 16 GB do aż 1,6 TB. Napędy Altima mają średnicę 3,5 cala oraz interfejs Fibre Channel 4 Gb/s. Dyski BitMicro wykonują ponad 55 tys. operacji I/O na sekundę, zaś transfer danych odbywa się z prędkością 230 MB/s. Tymczasem dzisiejsze szybkie twarde dyski wykonują ok. 300 operacji I/O na sekundę.

Twardziele do lamusa? SSD nadchodzi!

BitMicro twierdzi, że na powierzchni jednego cala jest w stanie umieścić 640 GB pojemności pamięci. Stąd tradycyjny wymiar 3,5-calowego dysku pozwala na uzyskanie maks. 1,6 TB pojemności. Firma zaprojektowała i wykorzystała w dyskach specjalne układy, które przyspieszają wydajność napędu. Dodatkowo wykorzystano specjalne kontrolery I/O, które pomagają zarządzać tak dużą pojemnością dysku. Podobne konkurencyjne produkty TMS RamSan-500 (z pamięcią podręczną cache DRAM) czy Attorn HyperDrive 4 (oparty tylko na pamięci DRAM) uzyskują odpowiednio 400 tys. i 44 tys. operacji I/O na sekundę. Dziwi przede wszystkim słaby wynik tego drugiego - teoretycznie pamięć DRAM powinna być szybsza od pamięci flash, ale w rozwiązaniu BitMicro pomogły właśnie wspomniane dodatkowe kontrolery.

Pierwsze modele dysków BitMicro Altima zejdą z taśmy produkcyjnej w pierwszym kwartale 2008 r., a w drugim zaczną się ich masowe dostawy. Producent na razie nie ujawnił cen.

Dyski SSD z pewnością jeszcze długo nie wyprą tradycyjnych napędów z talerzami, ale mogą stanowić ich ciekawe uzupełnienie. Ale to klienci zdecydują, czy wśród napędów Fibre Channel, Serial Attached SCSI i Serial ATA znajdzie się dla nich miejsce.


TOP 200