Turniej systemów operacyjnych

Podczas Wiosennego Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej Systemów Operacyjnych Unix''.

Podczas Wiosennego Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej Systemów Operacyjnych Unix''.

Turniej miał pokazać w jaki sposób można testować i stroić serwery pod kątem różnorodnych wymagań użytkowników. Do testu przystąpiły firmy: Optimus - dwa serwery intelowskie z systemem SCO 5.0, Inwar - serwer intelowski z systemem operacyjnym SCO 5.0, AST - serwer intelowski z systemem operacyjnym UnixWare 2.0, Hewlett-Packard - serwer K200 z systemem operacyjnym HP-UX 10.0, Sun i Comp - dwa serwery Sun - 1000 E (cztery procesory) i SparcStation 20 (jeden procesor HyperSparc) z systemem operacyjnym Solaris 2.4, IBM Polska i Prokom - serwer IBM R39H z systemem operacyjnym AIX 4.10.

Uczestnicy turnieju otrzymali wcześniej od SRSO kod źródłowy programu testującego. Test oraz oprogramowanie przedstwiające wyniki turnieju przygotował niezależny konsultant Eugeniusz Własiuk.

Program zawierał 5 testów uruchamianych w ten sposób, że emulowały pracę 1,2,4,8,...n użytkowników równocześnie. Przyjęto, że dla komputerów intelowskich górną granicą było 64 użytkowników, zaś dla maszyn typu RISC - 128. Same testy były także sparametryzowane i dokładne wartości parametrów wyznaczających skalę trudności testów wybrano przed samym testem. Stanowiło to dodatkowe utrudnienie dla osób sprawujących pieczę nad serwerami. W treści testu podane były wartości parametrów oraz zakresy, w których mogą być zmieniane. Ostateczne wartości parametrów wybrała widownia.

Test pierwszy polegał na obliczaniu wartości tangens w 10 000 pkt. Sprawdzał on prędkość koprocesora matematycznego, ale zależał także od opcji kompilatora (poziom optymalizacji) i modułów bibliotecznych. W teście tym najlepsze okazały się kompilatory procesorów Intela (!)

Drugi test sprawdzał wydajność połączenia procesora z RAM. Wszystkie procesy, czyli emulowani użytkownicy, biły się o ten sam kawałek pamięci operacyjnej. Dużą rolę miał tu także do odegrania system operacyjny, zwłaszcza w przypadku maszyn wieloprocesorowych. Wyniki wszystkich maszyn były dobre. System Solaris na SparcStation 20 z procesorem HyperSparc 125 MHz okazał się bardzo dobry.

Trzeci test symulował normalną pracę na bazie danych zorganizowanej na plikach Unixa. Każdy proces miał do wykonania 10 tys. operacji zapisu lub odczytu na wspólnej puli 100 plików o wielkości do 500 kB. Podczas zapisu oprogramowanie blokowało dostęp do wylosowanego obszaru pliku za pomocą rygli systemowych. Ponad połowa komputerów nie wykonała zadania z podanymi z widowni parametrami testu, tak że obsługujące je osoby musiały dokonywać rekompilacji jądra systemu operacyjnego aby system był w stanie wykonać zadanie. Po przezwyciężeniu tych kłopotów prawie wszystkie maszyny sprostały zadaniu.

Czwarty test sprawdzał zachowanie się systemów w przypadku konieczności tzw. "swapowania". Test polegał na tym, że każdy z procesów przydzielał oraz wypełniał 30 obszarów po 32 kB, co w przypadku dużej liczby procesów prowadziło do wyczerpania całej pamięci rzeczywistej serwera i do użycia pamięci dyskowej jako rozszerzenia przestrzeni adresowej komputera. W teście tym zachowanie można podzielić na dwie klasy. Maszyny, które po początkowym wzroście ustabilizowały swoje średnie czasy wykonania testu (Inwar, Optimus, Sun SparcStation 20) oraz maszyny, których obciążenie stopniowo narastało (IBM, Sun SS 1000 E).

Ostatnim testem było powoływanie i kasowanie 50 procesów przez każdy z poszczególnych procesów. Dawało to w odpowiednich klasach - RISC 128*50 lub Intel 64*50 procesów do powołania. W tym teście konfiguracja HP2UX znów okazała się niedostateczna powodując załamanie się systemu.

Firma Sun Microsystems jako jedyna uruchomiła test na obu prezentowanych systemach komputerowych w przewidzianym na to zadanie czasie.

Biorąc pod uwagę: przygotowanie maszyn do testów oraz zaangażowanie ekip na szczególne wyróżnienie zasługują (podajemy w kolejności alfabetycznej) - IBM Polska (Prokom), Inwar, Optimus i Sun Microsystems (Comp Ltd).

Dokonane nazajutrz podsumowanie, dokonane przez przedstawicieli firm, wskazało na wysokie edukacyjne walory tej zabawy. Uczestnicy "Turnieju Systemów" wyrazili zgodną opinię, iż należy przygotować następny turniej. SRSO pod koniec br. zamierza zorganizować "Turniej baz danych".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200