Turion 64 - bat na Centrino?

Przez ostatnie dwa lata światem laptopów rządził Intel i jego Pentium M. Teraz sytuacja może się zmienić: AMD wprowadził konkurencyjne rozwiązanie mobilne, jakim jest procesor Turion 64.

Intelowska platforma Centrino dała notebookom wszystko czym marzył każdy użytkownik przenośnego peceta, wysoką wydajność i długi czas pracy na baterii przy rozmiarach i wadze urządzeń znacznie mniejszych niż w dotychczasowych rozwiązaniach wykorzystujących mobilne odmiany biurkowych procesorów - Athlona czy Pentium 4. Laptopy wyposażone w Pentium M okazały się hitem i praktycznie zrównały moc obliczeniową maszyn przenośnych i stacjonarnych. Tymczasem procesory AMD z racji wyższego poboru mocy nie mogły skutecznie konkurować z rywalem: szybciej zużywały energię z akumulatora i wymagały znacznie efektywniejszego chłodzenia, co zwiększało rozmiary oraz wagę konstrukcji. W testach laptopy z mobilnymi Athlonami musiały uznać wyższość maszyn z Pentium M, choć zdarzały się takie konstrukcje, jak Acer Ferrari z Athlonem 64, którym udawało się dorównać przeciwnikowi zarówno pod względem szybkości działania, jak i czasu pracy na bateriach. Pojawienie się odświeżonej platformy Centrino z CPU pracującym z magistralą FSB 533 MHz jeszcze bardziej powiększyło przewagę Intela. Jedynym sensownym ruchem w takiej sytuacji było opracowanie przez AMD wariantu Athlona 64 o gruntownie zmienionej architekturze, która pozwoliłaby użytkownikom cieszyć się wysoką, 64-bitową wydajnością, a jednocześnie nie tracić mobilności, którą oferuje konkurent.

Turion wkracza do gry

Premierę nowych procesorów laptopowych, nazwanych Turion 64, AMD ogłosiło 10 marca. Ich parametry (patrz tabela z porównaniem cech Turionów oraz Pentium M) sugerowały, że układy Intela wreszcie mają godnego przeciwnika -tym bardziej, że modele AMD są pierwszymi w pełni 64-bitowymi CPU opracowanymi specjalnie do urządzeń przenośnych (mobilne Athlony 64 były tylko lekko zmodyfikowanym wariantem procesorów do komputerów stacjonarnych). Ponieważ w sprzedaży jest już Windows XP Professional x64 (bezpłatny dla wszystkich, którzy nabyli XP Pro po 31 marca 2003 roku; po aktualizacji nie można jednak wrócić do odmiany 32-bitowej, toteż lepiej najpierw pobrać wersję testową XP x64 i sprawdzić, czy jest warta zmiany) i pojawiają się pierwsze aplikacje oraz gry 64-bitowe, Turion wydaje się właściwym produktem we właściwym czasie.

Zobacz również:

No właśnie: wydaje się. Prawdę o rywalu Pentium M poznać mogliśmy dopiero teraz, gdy na naszym rynku pojawiły się notebooki wyposażone w Turiony 64 - są to produkty firm Acer, Aristo, Asus, Fujitsu-Siemens, Maxdata i MSI. Mieliśmy okazję przetestować pięć modeli: 5002WLMi, Asus A6000K, Maxdata Eco 4500A oraz dwa Megabooki MSI - S270 i M635. Każdy z tych komputerów wykorzystywał inną wersję procesora AMD; z wyjątkiem 512 MB pamięci oraz sieci WiFi b/g każdy miał też inne podzespoły - chipset (bo w przeciwieństwie do Intela AMD nie opracowało całej platformy mobilnej i stawia na konkurencję wśród producentów), układ graficzny, twardy dysk itd. Większość z tych modeli dostępna była dotychczas z procesorami AMD Sempron i Athlon 64 (układy te można wymienić na Turiona bez dodatkowych modyfikacji).

Pięciu pionierów

Najmniejszym i najbardziej poręcznym laptopem jest MSI Megabook S270. To kolejny, obok S250 i jego następcy S260 z intelowska Sonomą, model dla miłośników swobodnych wędrówek, którzy docenią jego niewielkie rozmiary i wagę. Wyposażony został w procesor MT-37 2 GHz (najszybszy z testowanych), dysk 60-gigabajtowy, nagrywarkę DVD, zintegrowany układ graficzny Xpress 200M oraz panoramiczny, bardzo wyraźny ekran 12,1-calowy o rozdzielczości 1280x800. Dostępne opcje komunikacyjne są niemal identyczne jak w modelu S260, ale wersja S270 jest bogatsza o interfejs Bluetooth. Większy brat z linii Megabook, model S635, cechuje się tym samym CPU, chipsetem ATI Xpress 200, co S270, lecz za to znajdziesz w nim układ graficzny z najszybszej mobilnej rodziny, jaką dotychczas testowaliśmy: ATI MR X700 ze 128 MB pamięci. Model S635 ma także większy twardy dysk (80 GB) i co oczywiste, większy ekran panoramiczny.

Maxdata Eco 4500A jest niemal identycznych rozmiarów, co MSI S635, lecz wewnątrz znajduje się nieco uboższe wyposażenie, a mianowicie wolniejszy procesor MT-34 (1,8 GHz), słaby układ graficzny SiS M760GX i zwykły, 15-calowy ekran 1024x768.

Asus z serii A6K jak zwykle urzeka stylistyką, a znalazły się w nim: Turion 64 MT-30 (1,6 GHz), twardy dysk 100-gigabajtowy (największy wśród testowanych przez nas laptopów średniej klasy), , układ graficzny NVIDIA GeForce Go 6200 z aż 256 MB pamięci oraz panoramiczny ekran o 15,4-calowej przekątnej i rozdzielczości 1280x800. NotebookAsusa wyróżnia się kamerą wbudowaną nad ekranem.

Największym komputerem z catej piątki okazał się Acer Aspire 5002WLMi, wyposażony w procesor z serii ML-30 1,6 GHz, a więc o wyższym poborze mocy niż u rywali (35 zamiast 25 W). Aspire oferuje ponadto dysk 60-giga bajtowy, nagrywarkę DVD z zapisem dwuwarstwowych nośników -R i panoramiczny wyświetlacz o tych samych parametrach, co wAsusie. Minusami Acera są natomiast: mało wydajny zintegrowany uktad graficzny SiS M760GX, brak portu FireWire, wyjścia S-Video i czytnika kart pamięci.

Turion 64 - bat na Centrino?

Porównanie cech procesorów mobilnych AMD i Intel

Poznasz go po testach

Lecz konfiguracje to jedno, a wyniki testów to drugie. Bez obiektywnych benchmarków nic pewnego na temat tych urządzeń nie można powiedzieć. Notebooki z Turionami 64 poddaliśmy więc standardowym torturom, czyli testom z użyciem programów MobileMark2002, PCMark04, 3DMark2001 i 03 oraz Sandra 2005.

Ich wyniki okazały się niejednoznaczne.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to smutna prawda o czasie pracy na baterii: maszynom z Turionami daleko do energooszczędności konstrukcji opartych na Pentium M. Laptop Maxdaty wręcz poległ na tym polu, pracując krócej niż 90 minut niezbędnych do ukończenia testu wydajności MobileMark (w wypadku MSI M635 ten benchmark nieustannie się zawieszał). Chlubnym wyjątkiem okazał się niepozorny MSI S270, który działał bardzo długo - nawet do 3 godzin i 46 minut. Niestety, jego wydajność była poniżej przeciętnej. W teście MobileMark notebooki Acer i Asus okazały się równie wydajne, co najszybsze maszyny z Pentium M 1,6 GHz, a nawet 1,7 GHz. Jednak pracują przy tym co najmniej pół godziny krócej na baterii od intelowskich rywali - Turion 64 niezupełnie realizuje ideę małego poboru mocy, która miała przecież być najważniejszą modyfikacją w stosunku do mobilnych Athlonów 64. Tak więc pod względem czasu działania na baterii AMD wciąż ma sporo do zrobienia. Jeśli jednak bardziej zależy ci na szybkości działania laptopa wówczas, gdy jest podłączony do zasilania, komputer z Turionem 64 nie powinien cię zawieść, ponieważ rezultaty testów PCMark04 i Sandry wykazują niewielką przewagę CPU AMD. Warto natomiast zwrócić uwagę na zastosowany układ graficzny - modele ze zintegrowanym procesorem SiS mają wyjątkowo niską wydajność. Dopiero układ ATI Radeon Xpress 200M zapewni poziom szybkości porównywalny, a nawet wyższy niż Intel GMA 900 z nowego Centrino, zaś pełnię graficznych wrażeń dostarczą rozwiązania autonomiczne typu ATI MRX700 czy GeForce Go 6200.

Turion 64 jest bardzo obiecującym procesorem, zwłaszcza dla potencjalnych użytkowników aplikacji

64-bitowych. Niemniej jednak do czasu przetestowania kilku innych modeli laptopów trudno jednoznacznie stwierdzić.

Turion 64 - bat na Centrino?

Wyniki testów notebooków z procesorem AMD Turion 64


TOP 200