Trzy ośrodki certyfikacyjne

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wpisało kolejne instytucje do Rejestru Kwalifikowanych Podmiotów Świadczących Usługi Certyfikacyjne.

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wpisało kolejne instytucje do Rejestru Kwalifikowanych Podmiotów Świadczących Usługi Certyfikacyjne.

Kolejnymi firmami (po Centrum Certyfikacji Certum Unizeto), które mogą od niedawna wystawiać certyfikaty kwalifikowane, są: Sigillum, należące do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Centrum Certyfikacji Signet firmy TP Internet. Na wpisanie do rejestru czekają Krajowa Izba Rozliczeniowa i E-Telbank.

Trzy ośrodki certyfikacyjne

Resjestr kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne

Unizeto, które wpisano do rejestru resortu gospodarki w grudniu 2002 r., zaczęło już wystawiać certyfikaty kwalifikowane. Jako pierwszy otrzymał go w połowie lutego br. premier Leszek Miller. Certyfikaty kwalifikowane kupili już operatorzy telekomunikacyjni, aby przetestować możliwości wykorzystania e-podpisu w nowych produktach i usługach. Zainteresowanie certyfikatami kwalifikowanymi wykazują także firmy ubezpieczeniowe i banki. Jeszcze w marcu br. Unizeto ma podpisać umowę na sprzedaż kilkuset certyfikatów z klientem spoza sektorów telekomunikacyjnego i finansowego. Jego nazwy na razie nie chciano zdradzić.

Najwięcej certyfikatów - blisko 6000 - wydało centrum certyfikacji TP Internet. Dotychczas jednak wyłącznie na potrzeby pracowników Grupy Telekomunikacji Polskiej.

Rootem całego systemu podpisu elektronicznego w Polsce jest Centrast. Firma ta wystawia klucze publiczne dla wszystkich centrów certyfikacji. Ustawa o podpisie elektronicznym weszła w życie w połowie sierpnia 2002 r. Dzięki temu kwalifikowany podpis elektroniczny z mocy prawa stał się równoważny podpisowi odręcznemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200