Trzy miliardy numerów komórkowych w 2007 r.

Według prognoz GSM Association i firmy analitycznej Ovum PLC w 2007 r. na świecie będzie używanych 3 miliardy kart SIM (numerów telefonów komórkowych). Specjaliści twierdzą, że miesięczne wzrosty, oscylujące wokół 40 milionów nowych numerów, to najbardziej dynamiczne zmiany na rynku telefonii komórkowej od lat.

Szacuje się, że w 2006 r. liczba używanych kart SIM wyniesie 2,5 miliarda. Według analityków Wireless Intelligence (spółka powstała a wyniku współpracy GSM Association i Ovum PLC) jest to aż o miliard więcej niż w 2004 r.

Prognozy ilościowe odnoszące się do ogółu używanych kart SIM nie odzwierciedlają jednak bezpośrednio faktycznej liczby użytkowników telefonów przenośnych. Mogą oni bowiem posiadać kilka kart, nieograniczona z góry jest także liczba posiadanych przez nich telefonów. W raporcie uwzględniono również połączenia wykonywane za pomocą kart pre-paid, które w chwili jego opublikowania mogą być już nieaktywne.

W okresie od września 2005 r. do września 2006 r. liczba wykorzystywanych numerów komórkowych zwiększyła się o 484 miliony. Aż 41 proc. tego wzrostu przypada na rejon Azji (same Chiny odnotowują wzrost o ok. 5 milionów połączeń miesięcznie). Kolejne 30 proc. udziału należy łącznie do Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej. Według Wireless Inteligence w Afryce odsetek nowych połączeń komórkowych wzrósł o 10 proc. Pozostałą część wygenerowali użytkownicy pochodzący z Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu.