Trzy lata Solarisa

Sun próbuje spopularyzować Solarisa zarówno jako rozwiązanie dla centrów danych, jak i system operacyjny dla platformy Intela.

Sun próbuje spopularyzować Solarisa zarówno jako rozwiązanie dla centrów danych, jak i system operacyjny dla platformy Intela.

W ciągu najbliższych trzech lat Sun Microsystems zamierza rozszerzyć krąg odbiorców Solarisa i uczynić go podstawowym system operacyjnym w korporacjach. Ma on konkurować nie tylko z tradycyjnymi rywalami na rynku systemów unixowych, ale także z maszynami klasy mainframe oraz na niższym poziomie z systemem operacyjnym Windows NT Microsoftu, pracującym na platformie Intela. Sun rozłożył realizację tego plany na trzy etapy, z których ostatni zakończy się w pod koniec 1999 r.

64 bity i klastry

W przyszłym roku Sun zamierza wprowadzić na rynek specjalną wersję systemu Solaris for the Enterprise (SFE), który ma korzystać z jądra dostępnego już na rynku Solarisa 2.6. SFE będzie pracować nie tylko na platformie SPARC, ale również na 64-bitowych procesorach Merced Intela i Hewlett-Packarda, które zapowiadane są na 1999 r.

Firma poczyniła już działania zmierzające do zaoferowania w pełni funkcjonalnego systemu korporacyjnego. Jednym z nich jest podpisanie umowy z firmą NCR, na mocy której w kolejnej wersji Solarisa w 1998 r. zostanie zintegrowane oprogramowanie transakcyjne NCR Top End. Sun zapowiedział także połączenie we własnej wersji systemu pewnych funkcji z Unixa opracowywanego przez NCR. Jednocześnie NCR licencjonuje już od Suna system operacyjny Solaris, który jest instalowany na intelowskich serwerach WorldMark tej firmy.

Na rok 1999 zapowiadana jest kolejna wersja oprogramowania klastrowego, umożliwiająca łączenie w ramach jednego klastra szesnastu i większej liczby serwerów pracujących pod kontrolą Solarisa. Obecnie dostępne oprogramowanie Sun Server pozwala na połączenie zaledwie dwóch maszyn. Sun podpisał już porozumienia z takimi firmami, jak Oracle, Sybase, Informix, Lotus, Netscape, Tivoli i Syntax, dotyczące wykorzystywania przez nie interfejsu programistycznego Sun Cluster API, co umożliwi im tworzenie aplikacji mogących pracować w środowisku klastrowym.

Sceptyczni analitycy

Choć analitykom podobają się plany Suna związane z rozbudową unixowego systemu operacyjnego, to jednak nie wróżą oni powodzenia systemowi Solaris na platformie Intela. Większość z nich uważa bowiem, że dziś jedynym naturalnym wyborem użytkownika serwerów intelowskich jest Windows NT. Jeśli są oni zdecydowani stosować Solarisa, sięgają raczej po serwery z procesorem SPARC.


TOP 200