Trzecia droga według EMC: chmura hybrydowa w przedsiębiorstwach

Proponowane przez EMC rozwiązania mają pomóc organizacjom łączyć pożądane, najlepsze cechy publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych oraz ograniczyć zjawisko "Shadow IT".

Technologia jest fundamentem biznesu dużych, nowoczesnych organizacji, pozwalając im optymalizować procesy, analizować dane czy wygodnie zarządzać zasobami. Firmowe IT mierzy się jednak nie tylko ze skomplikowaną, rozbudowaną strukturą własnej firmowej architektury teleinformatycznej, ale i z powodowaną warunkami ostrej konkurencji koniecznością błyskawicznego zapewniania coraz to nowych potrzeb biznesu. Na przeszkodzie tymczasem stoją wewnątrzorganizacyjne procesy decyzyjne, polityki bezpieczeństwa oraz dziedziczone środowiska aplikacji.

Efektem powyższego jest coraz powszechniejsze zjawisko tzw. "Shadow IT", polegające na wykorzystywaniu przez biznes aplikacji spoza dostępnego w firmie pakietu. Usługi dostępne w publicznej chmurze obliczeniowej uczyniły to prostym i wygodnym również dla niezwiązanych z informatyką pracowników.

Potrzeby kreują rozwiązania

W odpowiedzi na narastający problem, EMC zaproponowało dedykowane dużym firmom rozwiązanie EMC Enterprise Hybrid Cloud. Chmura hybrydowa ma umożliwić im uzyskanie synergii komfortu użytkowania i szybkości wdrażania oraz niskich kosztów, charakterystycznych dla chmur publicznych, a także bezpieczeństwo kluczowych zasobów dzięki ich pozostawieniu po stronie organizacji - jak w przypadku chmur prywatnych. Według EMC, struktura oparta na integracji chmur publicznych z prywatnymi prowadzi do zasadniczego zwiększenia zwinności oraz bezpieczeństwa firmowej architektury IT.

EMC Enterprise Hybrid Cloud umożliwia działom IT zdefiniowanie portfela usług we własnym zakresie, bądź na życzenie klienta przygotowuje odpowiedni framework. Przed uruchomieniem kolejnych usług w chmurze, użytkownik dostaje wykaz kosztów, pozwalający zestawić i porównać modele kosztowe w zależności od ilości przyznanych poszczególnym aplikacjom zasobów oraz umieszczenia ich w ramach własnej infrastruktury, w modelu hybrydowym, czy też w całości na publicznych platformach chmurowych, takich jak vCloud Air, Amazon Web Services czy MS Azure.

Trzecia droga według EMC: chmura hybrydowa w przedsiębiorstwach

Uruchamiane na platformie EMC usługi mogą dotyczyć całego przekroju zagadnień biznesowych - od prostych narzędzi typu storage, aż po zaawansowane aplikacje biznesowe do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, bazy danych, systemy analityczne i raportowe, czy maszyny wirtualne.

Wspólnymi cechami uruchamianych w środowisku chmury hybrydowej EMC usług są daleko posunięta automatyzacja w dodawaniu kolejnych usług, łatwość modyfikacji przeznaczanych na ich rzecz zasobów (pamięci, procesorów itd.) oraz krótki czas uruchamiania. Dzięki temu firmowe IT jest w stanie nadążyć za potrzebami biznesu, zapobiegając w ten sposób szukaniu przezeń wygodnych rozwiązań w niekontrolowany sposób. Warto także nadmienić, że nawet przy wykorzystaniu zasobów chmury publicznej, system EMC umożlwiia przeprowadzanie pochodzącego z niej ruchu sieciowego przez firmowe data center i zabezpieczenia.

Na chwilę obecną rozwiązanie EMC Enterprise Hybrid Cloud działa w oparciu o systemy wirtualizacyjne powiązanego ze sobą VMware, jednak firma już zapowiedziała, że w przyszłym roku rozszerzy współpracę o maszyny wirtualne Microsoftu oraz opensourcowy OpenStack.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200