Trzech pierwszych za darmo

Przedstawiciele Novella poinformowali, że pakiet SBS 6 (Small Business Suite) jest oferowany bezpłatnie. Dotyczy to wersji na trzy stanowiska (za serwer NetWare nie wnosi się opłat licencyjnych). Na razie Novell rozdaje trzystanowiskowy SBS w wersji angielskiej, ale już pod koniec kwietnia br. pojawi się oferta skierowana do polskiego użytkownika.

Przedstawiciele Novella poinformowali, że pakiet SBS 6 (Small Business Suite) jest oferowany bezpłatnie. Dotyczy to wersji na trzy stanowiska (za serwer NetWare nie wnosi się opłat licencyjnych). Na razie Novell rozdaje trzystanowiskowy SBS w wersji angielskiej, ale już pod koniec kwietnia br. pojawi się oferta skierowana do polskiego użytkownika.

SBS to zestaw aplikacji oferujących komplet usług sieciowych, m.in. narzędzia do zarządzania siecią, zapewnienia jej bezpieczeństwa, pocztę elektroniczną i mechanizmy wspierające pracę grupową. W skład SBS wchodzą produkty: NetWare 6, GroupWise 6, ZENworks for Desktops 6 i Border Manager. Wszystkie te aplikacje znajdują się w bezpłatnym SBS Starter Pack. Częścią wersji komercyjnej są ponadto aplikacje partnerów Novella, m.in. NAI Virus Scan i NetShield oraz Tobit FaxWare 6.

Bezpłatny SBS można zamówić u autoryzowanych partnerów Novella. Warunkiem jest, aby partner zatrudniał co najmniej jednego specjalistę z certyfikatem Certified Novell Salesperson. Klient otrzymuje CD z 90-dniową wersją testową, której ważność może bezpłatnie i bezterminowo przedłużyć, rejestrując się na stronie internetowej Novella.

Oferta jest skierowana do małych firm. Novell inwestuje w ten rynek, wierząc, że to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki. Firma liczy, że w miarę wzrostu firm zaczną one kupować komercyjne wersje pakietu. Novell ma nadzieję, że beneficjantami akcji będą partnerzy.

Powinni oni czerpać zyski z usług związanych z instalowaniem i obsługą bezpłatnej wersji SBS. SBS Starter Pack może także znaleźć zainteresowanie wśród klientów indywidualnych, tworzących sieci domowe czy osiedlowe.

Pakiet SBS Starter Pack jest zabezpieczony, tak aby nie było możliwe nieautoryzowane dodawanie do niego kolejnych licencji. Liczbę stanowisk będzie można zwiększyć poprzez dokupywanie tzw. expansion pack. Za dodatkowych pięć licencji trzeba zapłacić 925 USD, tyle samo co za komercyjną wersję SBS na pięć stanowisk. W dalszym ciągu można korzystać z trzech bezpłatnych licencji. Oznacza to oszczędność na poziomie ok. 200 USD.

Inicjatywa przedstawiona tuż przed doroczną światową konferencją Brainshare powstała w Polsce. Pracownicy polskiego oddziału Novella od dwóch lat namawiali kierownictwo koncernu, aby limitowana wersja SBS była oferowana za darmo. Za słusznością tego pomysłu przemawiał sukces przedsięwzięcia, jakim było umieszczenie systemu NetWare na płycie CD dodawanej do miesięcznika PC World. "Nakład rozszedł się jak świeże bułeczki. Dzwoniło do nas mnóstwo osób zainteresowanych wykorzystaniem NetWare w małych firmach. Uświadomiliśmy sobie, że warto im coś zaoferować" - mówi Jarosław Kowalski, dyrektor marketingu na region Europy Środkowej i Wschodniej w Novellu.

Polska jest drugim po USA rynkiem na świecie pod względem wartości sprzedaży SBS. Z szacunków Novella wynika, że w Polsce działa kilkanaście tysięcy instalacji. Pakiet jest oferowany od 1997 r.

Jesienią br. odbędzie się premiera SBS 6.5.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200