Tryptyk multimedialny (cz. II)

W drugiej części naszego tryptyku zajmiemy się kartą HiVideo PRO. Dzięki niej możemy obraz z telewizora lub magnetowidu oglądać na ekranie komputera.

W drugiej części naszego tryptyku zajmiemy się kartą HiVideo PRO. Dzięki niej możemy obraz z telewizora lub magnetowidu oglądać na ekranie komputera.

Instalacja karty

HiVideo PRO jest typową długą kartą komputerową, której instalacja ogranicza się do włożenia w odpowiednie gniazdo na płycie głównej. Do kompletu dołączono krótki kabel, którym należy połączyć kartę ze sterownikiem VGA. Monitor należy podłączyć do odpowiedniego gniazda karty wizyjnej. Drugiego połączenia należy zaś dokonać wewnątrz komputera łącząc, będącą na wyposażeniu, taśmą kartę wizyjną z kartą VGA. Tu uwaga: w testowanym komplecie taśma jest zbyt krótka, ma ok. 10 cm długości i nie można nią połączyć odpowiednich gniazd nawet w przypadku, kiedy karty umieszczone są w sąsiednich slotach (np. na karcie Cirrus Logic VLB odpowiednie gniazdo znajduje się na końcu karty, a na karcie wizyjnej - na początku). Podobno w zestawach znajdują się taśmy o różnych długościach, więc radzę sprawdzać przy zakupie, aby uniknąć powtórnej wyprawy po odpowiedni kabel (co może być uciążliwe zwłaszcza dla klientów spoza dużych miast).

Należy też tu wspomnieć o warunkach, jakie musi spełniać komputer, do którego karta wizyjna jest zainstalowana, aby całość funkcjonowała poprawnie. Wymagana jest maszyna minimum AT z zainstalowaną pamięcią 4 MB RAM, 4 MB wolnego miejsca na twardym dysku, karta grafiki i monitor typu VGA, Windows 3.x oraz - o czym należy pamiętać, aby uniknąć rozczarowań - urządzenie, z którego doprowadzony zostanie sygnał wideo.

Oprogramowanie

Do sprzętu dołączono dwie dyskietki - jedna z programami instalacyjnymi i sterownikami, druga - z programem graficznym iPhoto Deluxe. Jest to wersja programu iPhoto Plus, uzupełniona o opcję otwierania okienka Video Panel, w którym ogląda się ruchomy obraz.

Kontrolę dźwięku ułatwia okno (jest to właściwie osobna aplikacja) Audio Panel. Poza głośnością można ustawić poziom niskich i wysokich tonów, efekty pseudo stereo lub przełączyć źródło dźwięku.

Video Panel służy do kontroli obrazu pokazywanego w osobnym oknie Video Viewer. Może on być uaktywniany z programu graficznego lub jako oddzielna aplikacja, przy czym w takiej sytuacji nie ma możliwości przechwytywania obrazów, nawet do schowka. Aby można było ściągnąć obraz, należy go najpierw unieruchomić przyciskiem Freeze w Video Panelu, a następnie przenieść do programu graficznego przyciskiem Grab. Aby przechwycone obrazy miały dobrą jakość powinny być zamrożone w takim momencie, w którym obiekty na ekranie nie poruszają się, gdyż w innym przypadku są one niewyraźne z widocznymi smugami.

Video Panel ma duże możliwości regulacji. Jest tu ustawienie z dokładnością do pojedynczego piksela wielkości widocznego okna (również z zachwianiem proporcji), włączenie lub wyłączenie koloru, a na niższych poziomach menu - wybór standardu kodowania koloru (PAL, SECAM i NTSC), wybór jednego z trzech dołączonych kanałów, pełna adiustacja kolorów (każdy osobno, jaskrawość, kontrast, nasycenie) i rozmiarów obrazu w oknie, kontrola częstotliwości oraz synchronizacji, a także efekty specjalne (np. poświata obrazu i kolorów).

iPhoto Deluxe

Dołączony do karty wizyjnej program iPhoto Deluxe służy do obróbki ilustracji bitmapowych, a jego możliwości zbliżone są do znanego Photo Stylera firmy Aldus. Jedną z ciekawszych właściwości tego programu jest możliwość kalibrowania monitora. Służy do tego specjalnie przygotowana ilustracja, która pozwala dobrać wzrokowo odpowiedni współczynnik kalibracji.

iPhoto Deluxe wyposażono w wiele opcji manipulacji ilustracją, efekty specjalne, precyzyjną adiustację kolorów łącznie z korektą krzywych nasycenia, jasności i kontrastu. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać opisując obrabiane ilustracje np. cieniowanym tekstem. Wprowadzanie obrazów ułatwia opcja skanowania bezpośrednio z programu.

Kwiatek do kożucha

Na zakończenie kilka uwag dotyczących stosowania opisywanego urządzenia. Jakość przechwyconych ilustracji (zwłaszcza z ruchomego obrazu) nie jest najlepsza, czego przyczyną jest m.in. jakość obrazu uzyskiwanego z magnetowidów VHS. Jest to powód obiektywny i nie do uniknięcia, lecz w związku z powyższym trudno mówić o profesjonalnym użyciu tak otrzymanych ilustracji. Pomijając niejasną kwestię praw autorskich, czy opłat licencyjnych za korzystanie (zwłaszcza w celach komercyjnych) z tego typu obrazów. Powstaje zatem pytanie - do czego można stosować tego typu urządzenie? Prawdę mówiąc nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż poza "szpanerskim" stwierdzeniem zawartym w instrukcji obsługi, że wchodzimy w świat multimediów, jedynym rozsądnym zastosowaniem wydaje się tworzenie prezentacji, w których obrazy ściągane z wideo lub telewizji mogą uplastycznić pokaz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200