Tryb ciemnego motywu wkroczył wreszcie oficjalnie do aplikacji WhatsApp

Facebook poinformował w tym tygodniu, że po kilku miesiącach prób opcja ciemnego motywu wchodzi wreszcie do aplikacji WhatsApp zainstalowanych na urządzeniach Android i iOS. Od kilku dni mogą z tej opcji korzystać wszyscy użytkownicy tych urządzeń, a nie tylko uprawnione do tego osoby, które testowały ten mechanizm przez ostatnie tygodnie.

Nowa funkcja ma dwie podstawowe zalety: wydłuża żywotność baterii zainstalowanych w urządzeniach oraz powoduje, że oczy użytkownika nie męczą się tak szybko jak ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnego motywu. Aby aktualizacja wprowadzająca ten tryb pracy zadziałała, użytkownicy muszą posiadać smartfony którymi zarządza wersja systemu iOS nie starsza niż 13, oraz wersja systemu Android nie starsza niż 9.

Facebook informuje, że projektując ten tryb pracy koncentrował się na dwóch zagadnieniach. Chciał utrzymać dobrą czytelność tekstu i obrazów wyświetlanych w warunkach słabego oświetlenia, używając w miarę możliwość tych samych kolorów, jakie są stosowane w normalnym, dostępnym do tej pory trybie. Chciał też także pomoc użytkownikom w znajdywaniu na ekranie ważnych dla niego informacji.

Zobacz również:

WhatsApp jest jedną z ostatnich popularnych aplikacji używanych przez użytkowników smartfonów iOS i Android, która wyświetla treści w trybie ciemnego motywu. YouTube zdecydował się na taki krok w 2018 roku, a popularna aplikacja Messenger wspiera te opcję od kwietnia 2019 roku.

Z kolei Google udostępnił tę opcję użytkownikom aplikacji pocztowej Gmail uruchamianej na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Android i iOS we wrześniu zeszłego roku. W przypadku systemu Android 10 aplikacja Gmail przełączy się automatycznie w ten tryb pracy wtedy, gdy użytkownik wybierze w ustawieniach ogólnych smartfona opcję „Dark theme”. Wyboru takiego można tez dokonać bezpośrednio w samej aplikacji Gmail. Jest to konieczne wtedy, gdy urządzenie pracuje pod kontrolą wcześniejszej wersji systemu Android.

Jeśli chodzi o smartfony Google Pixel, to aplikacja Gmail przełączy się w ten tryb pracy automatycznie wtedy, gdy użytkownik wybierze w ustawieniach ogólnych smartfona opcję oszczędzania energii.


TOP 200