Trwają targi Komputer Expo 2000

Wczoraj rozpoczęła się największa polska impreza komputerowa - Komputer Expo 2000. W wystawie bierze udział kilkuset wystawców z 11 krajów.

Komputer Expo 2000 zgromadziło mniejszą niż zazwyczaj liczbę wystawców. Światowi producenci komputerów - Compaq, HP i IBM - są reprezentowani jedynie przez swoich partnerów handlowych. Na targach zabrakło także, licznych w ubiegłym roku, firm z Tajwanu. Większość z nich, w tym Acer, prezentuje swoje produkty na stoisku firmy Action. Wydaje się, że Komputer Expo przestaje być powoli imprezą stricte PC-tową. Coraz więcej miejsca zajmują producenci szeroko rozumianych rozwiązań informatycznych, w tym urządzeń peryferyjnych i oprogramowania.

<B>Nowe pudełka</B>

Techmex zaprezentował po raz pierwszy komputery biurkowe Toshiby. Od kwietnia tego roku w ofercie znajdą się typowe modele desktop, miditower, a także wyjątkowych kształtów komputer zintegrowany z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Toshiba ma poważne plany - jeszcze w tym roku chce osiągnąć 3, a nawet 3,5-proc. udział w polskim rynku komputerów PC. Ostateczne ceny urządzeń poznamy prawdopodobnie w marcu, wiadomo jednak, że będą konkurować z tańszymi modelami komputerów Compaqa, Hewlett-Packarda i Della. Na stoisku Techmexu można również obejrzeć nowe modele komputerów przenośnych Toshiby - ultralekkie modele Portege oraz nowe, hi-endowe wersje modeli Tecra.

Sensacją na targach okazały się polskie komputery i notebooki produkowane przez siedlecką firmę EBS. Firma specjalizuje się w produkcji sprzętu do specjalnych zastosowań. Komputery EBS mają najnowocześniejsze obudowy z lekkich stopów magnezowych oraz zabezpieczenia antywstrząsowe - w trakcie testów wytrzymywały wielokrotne upadki z wysokości 1 m (bez przerywania pracy!) oraz nacisk odpowiadający ciężarowi czołgu. Urządzenia skonstruowano w taki sposób, że mogą działać również pod wodą i w skrajnych temperaturach. Mają też wyjątkową cechę - są zabezpieczone przed "wyciekiem" informacji w postaci emisji pola elektromagnetycznego, dzięki czemu świetnie nadają się do zastosowań wojskowych, wywiadowczych lub dla najwyższej kadry zarządzającej. Ponieważ koszt uszczelnienia elektromagnetycznego przewyższa kilkakrotnie koszt samej elektroniki, urządzenia te są stosunkowo drogie. Firma zapewnia jednak możliwość każdorazowego dostosowania jakości zabezpieczeń do wymogów klienta.

Na targach mają miejsce także premiery urządzeń peryferyjnych. Xerox pokazał zapowiadane od dłuższego czasu urządzenie wielofunkcyjne WorkcentreXK35c, zawierające w sobie kolorową drukarkę, kopiarkę, kolorowy skaner i faks. Ciekawe rozwiązania przedstawiła też firma Brother. Seria urządzeń wielofunkcyjnych Brother MFC zawiera modele pozwalające zarówno na druk laserowy, jak i modele wykorzystujące piezoelektryczną technikę atramentową. Niektóre z nich zawierają funkcję poczty głosowej oraz pozwalają na bezpośrednie drukowanie materiałów z aparatu cyfrowego lub kamery wideo.

<B>Coraz ważniejszy klient</B>

Na targach można także zapoznać się z najnowszymi ofertami oprogramowania dla przedsiębiorstw. Szczególnie ciekawe okazały się polskie rozwiązania typu SFA (Sales Force Automation). CDN przedstawia Pico - oprogramowanie wspomagające pracę handlowców, działające na platformie Windows CE. Produkt współpracuje ze zintegrowanym systemem zarządzania przedsiębiorstwem - CDN XL. Comarch prezentuje system CRM Profile - zaawansowany system wspomagający zarządzanie kontaktami z klientami. System wykonano w technologii trójwarstwowej. Oprócz oprogramowania klienckiego i serwera bazy danych ma warstwę pośrednią w postaci apletów Javy, działających na serwerze WWW. Rozwiązanie jest w założeniu niezależne od platformy systemowej i bazodanowej - komunikacja z bazą danych odbywa się przez mechanizm JDBC. Wymiana informacji pomiędzy oprogramowaniem klienckim a serwerem WWW jest wykonywana z wykorzystaniem XML.

Moduł SFA/CRM, zintegrowany z systemem PowerAMS, przedstawiła także firma Cron. Żadna z tych firm nie może się, niestety, jeszcze pochwalić wdrożeniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200