Trwają targi Internet 2000

Internet 2000 to kolejna próba stworzenia w Polsce cyklicznej imprezy wystawienniczej, poświęconej wyłącznie Internetowi i jego biznesowym zastosowaniom.

Targi Internet 2000 przyciągnęły przede wszystkim portale, dostawców Internetu i spółki z nimi związane. Ekspozycja nie jest duża, lecz na targach obecnych jest wiele firm liczących się w polskim Internecie, w tym cztery portale (Interia.pl, InterNetia, Wirtualna Polska i YoYo.pl), a także - po raz pierwszy - Prokom Internet i dział Elektrim Online, który zarządza wszystkimi spółkami internetowymi Elektrimu. Niewykluczone że - podobnie jak Prokom -Internet zostanie wydzielony w osobną spółkę, chociaż przedstawiciele firmy nie chcieli tych informacji komentować.

<B>Zintegrowane usługi</B>

Przedstawiciele Elektrim Online zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku na inwestycje związane z Internetem przeznaczonych zostanie ok. 100 mln USD, głównie na rozwój przejętych już wcześniej firm. Łączne zatrudnienie we wszystkich spółkach internetowych należących do Grupy Elektrim - InterNet Polska, VPN Service (dawny NASK Service), CT Creative Team, AGS New Media i Easy Net - wzrośnie do kilkuset osób.

We wrześniu br., oprócz istniejącego już wirtualnego sklepu EMPiK, zostaną otwarte nowe portale handlowe - galeria.com i smyk.com - związane z Domami Towarowymi Centrum. W tym samym czasie będzie zaprezentowana strategia internetowa Elektrimu.

Tuż po wakacjach zostaną udostępnione także klientom indywidualnym zintegrowane usługi telekomunikacyjne (łączące telefon, Internet i telewizję kablową). Początkowo będą dostępne w wybranych dzielnicach Warszawy. Nowe usługi będą oferowane w sieci Aster City.

<B>Sprzęt i serwisy</B>

Na targach Internet 2000 warszawska firma Cygate przedstawiła urządzenia amerykańskiej firmy CacheFlow, służące do sprzętowej optymalizacji wykorzystania łączy internetowych. Bazują one na własnym, wbudowanym systemie operacyjnym. Z kolei firma dol SA zaprezentowała narzędzia firmy Finjan Software. Rozwiązania te służą do zabezpieczenia komputerów podłączonych do Internetu przed przenoszeniem appletów, skryptów i programów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, także w poczcie elektronicznej (jak np. słynnego wirusa "I love you"). Dol przedstawiła także tanie sprzętowe serwery plików NASRaQ, które można zainstalować w ciągu kilkunastu minut. Natomiast firma Calleo zademonstrowała system Brokat, stanowiący zintegrowaną platformę elektronicznych usług finansowych (internetowej bankowości i usług maklerskich, płatności elektronicznych, a także tzw. m-commerce).

Berlitz GlobalNET po raz pierwszy w Polsce zaprezentował serwis internetowy BerlitzIT (http://www.berlitzit.com). Za jego pomocą można zamawiać tłumaczenia tekstów. Po specyfikacji języka źródłowego i docelowego oraz długości tekstu do tłumaczenia, system automatycznie podaje proponowaną cenę usługi. Wpisanie do formularza na stronie WWW nazwy pliku z załącznikiem (dokument Worda) prowadzi do automatycznego wysłania zlecenia. Tłumaczenie ma być gotowe zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Nie jest to bynajmniej tłumaczenie automatyczne, bowiem przekładem zajmują się współpracujący z Berlitzem tłumacze, korzystający z poczty elektronicznej.

<B>Po raz pierwszy</B>

Targom Internet 2000 towarzyszą również konferencje poświęcone biznesowi elektronicznemu, internetowej reklamie i marketingowi oraz rozwojowi Internetu w Polsce. Nowe warszawskie targi, poświęcone Internetowi, przygotowała mało znana na polskim rynku brytyjska firma Osney Media. Wystawcy narzekają na wysokie ceny powierzchni wystawowej i słabe rozpropagowanie informacji o targach, co zaowocowało małą liczbą odwiedzających.

Targi, odbywające się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, kończą się jutro (31 maja).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200