Trwają prace nad serwerem Exchange .Net.

Kolejna wersja platformy komunikacyjnej Microsoftu ma trafić na rynek w 2003 r. Nowy Exchange przestanie być autonomicznym serwerem i stanie się komponentem architektury .Net. Większosć z jego usług ma być dostępna w formie komponentów Web, które będzie można łatwo modyfikować i integrować z innymi aplikacjami.

Microsoft Exchange Conference na Florydzie była okazją do prezentacji kolejnej wersji serwera komunikacyjnego Microsoftu, która ma trafić na rynek w 2003 r. prawdopodobnie pod nazwą Exchange .Net Server. Firma zaprezentowała również wersję Beta 2 oprogramowania Mobile Information Server 2002, umożliwiającą bezpośrednią synchronizację palmtopów i telefonów bezprzewodowych z serwerami Exchange.

Nowy serwer Exchange zmieni się nie do poznania. Microsoft całkowicie zrezygnuje z utrzymywania w ramach tego serwera oddzielnej bazy danych, wykorzystywanej do przechowywania zawartości folderów publicznych i skrzynek pocztowych użytkowników. Baza Web Storage System, oparta na motorze MS Jet, zostanie zastąpiona kolejną wersją Server o roboczej nazwie Yukon. Zbudowanie repozytorium Exchange na bazie SQL umożliwi realizację dwóch bardzo ważnych funkcji, które w ostatniej chwili usunięto z Exchange 2000. Są to zaawansowana replikacja oraz możliwość pracy offline z aplikacjami serwerowymi.

Zobacz również:

Nie wiadomo jeszcze czy Microsoft umożliwi użytkownikom starszego serwera Exchange 5.5 bezpośrednią migrację do wersji Exchange .Net, czy też będą oni zmuszeni dokonać najpierw aktualizacji do Exchange 2000. Jest to o tyle istotne, że wiele firm z powodzeniem wykorzystujących wersję 5.5 wstrzymuje się z przejściem na Exchange 2000, co wiąże się z koniecznością wdrożenia Windows 2000 jako platformy serwerowej i usług katalogowych Active Directory. Poza tym kolejna zmiana repozytorium informacji (Web Storage System pojawił się dopiero w Exchange 2000) wymusi ponowne przystosowanie do nowego środowiska aplikacji wdrażanych przez użytkowników serwera i pracujących w folderach publicznych serwera. Firmom wykorzystującym obecnie Exchange 5.5 najwygodniej byłoby więc poczekać z migracją do czasu udostępnienia następcy wersji 2000. Microsoft twierdzi jednak, że i tak do pracy z Exchange .Net będą potrzebne usługi Active Directory, a te są dostępne w Exchange 2000.

Exchange przestanie być autonomicznym serwerem i stanie się komponentem architektury .Net, odpowiedzialnym m.in. za przesyłanie wiadomości elektronicznych oraz obsługę komunikacji użytkowników w czasie rzeczywistym. Większość oferowanych przez niego usług ma być dostępna w formie komponentów Web, które będzie można łatwo modyfikować i integrować z innymi aplikacjami.

Podczas konferencji Microsoft poinformował, że jeszcze przed końcem br. wprowadzi na rynek pakiet Application Management Pack, wzbogacający funkcjonalność aplikacji Microsoft Operations Manager (MOM) w możliwość scentralizowanego monitorowania i zarządzania m.in. serwerami Exchange. Firma udostępniła również narzędzia Exchange 2000 Server Developer Enablement Kit, umożliwiające tworzenie webowych usług XML z wykorzystaniem serwera Exchange 2000. Natomiast wbrew oczekiwaniom nie udostępniono drugiego zestawu poprawek dla tego serwera (pojawi się on pod koniec br.). W Service Pack 2 znajdą się m.in. usprawnienia usługi Outlook Web Access oraz narzędzia umożliwiające integrację niezależnych struktur katalogowych Exchange 2000.


TOP 200