Trwają prace nad serwerem Exchange .Net.

Kolejna wersja platformy komunikacyjnej Microsoftu ma trafić na rynek w 2003 r. Nowy Exchange przestanie być autonomicznym serwerem i stanie się komponentem architektury .Net. Większosć z jego usług ma być dostępna w formie komponentów Web, które będzie można łatwo modyfikować i integrować z innymi aplikacjami.

Microsoft Exchange Conference na Florydzie była okazją do prezentacji kolejnej wersji serwera komunikacyjnego Microsoftu, która ma trafić na rynek w 2003 r. prawdopodobnie pod nazwą Exchange .Net Server. Firma zaprezentowała również wersję Beta 2 oprogramowania Mobile Information Server 2002, umożliwiającą bezpośrednią synchronizację palmtopów i telefonów bezprzewodowych z serwerami Exchange.

Nowy serwer Exchange zmieni się nie do poznania. Microsoft całkowicie zrezygnuje z utrzymywania w ramach tego serwera oddzielnej bazy danych, wykorzystywanej do przechowywania zawartości folderów publicznych i skrzynek pocztowych użytkowników. Baza Web Storage System, oparta na motorze MS Jet, zostanie zastąpiona kolejną wersją SQL Server o roboczej nazwie Yukon. Zbudowanie repozytorium Exchange na bazie SQL umożliwi realizację dwóch bardzo ważnych funkcji, które w ostatniej chwili usunięto z Exchange 2000. Są to zaawansowana replikacja oraz możliwość pracy offline z aplikacjami serwerowymi.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Aplikacja Inperly Billenium z e-dowodem osobistym

Nie wiadomo jeszcze czy Microsoft umożliwi użytkownikom starszego serwera Exchange 5.5 bezpośrednią migrację do wersji Exchange .Net, czy też będą oni zmuszeni dokonać najpierw aktualizacji do Exchange 2000. Jest to o tyle istotne, że wiele firm z powodzeniem wykorzystujących wersję 5.5 wstrzymuje się z przejściem na Exchange 2000, co wiąże się z koniecznością wdrożenia Windows 2000 jako platformy serwerowej i usług katalogowych Active Directory. Poza tym kolejna zmiana repozytorium informacji (Web Storage System pojawił się dopiero w Exchange 2000) wymusi ponowne przystosowanie do nowego środowiska aplikacji wdrażanych przez użytkowników serwera i pracujących w folderach publicznych serwera. Firmom wykorzystującym obecnie Exchange 5.5 najwygodniej byłoby więc poczekać z migracją do czasu udostępnienia następcy wersji 2000. Microsoft twierdzi jednak, że i tak do pracy z Exchange .Net będą potrzebne usługi Active Directory, a te są dostępne w Exchange 2000.

Exchange przestanie być autonomicznym serwerem i stanie się komponentem architektury .Net, odpowiedzialnym m.in. za przesyłanie wiadomości elektronicznych oraz obsługę komunikacji użytkowników w czasie rzeczywistym. Większość oferowanych przez niego usług ma być dostępna w formie komponentów Web, które będzie można łatwo modyfikować i integrować z innymi aplikacjami.

Podczas konferencji Microsoft poinformował, że jeszcze przed końcem br. wprowadzi na rynek pakiet Application Management Pack, wzbogacający funkcjonalność aplikacji Microsoft Operations Manager (MOM) w możliwość scentralizowanego monitorowania i zarządzania m.in. serwerami Exchange. Firma udostępniła również narzędzia Exchange 2000 Server Developer Enablement Kit, umożliwiające tworzenie webowych usług XML z wykorzystaniem serwera Exchange 2000. Natomiast wbrew oczekiwaniom nie udostępniono drugiego zestawu poprawek dla tego serwera (pojawi się on pod koniec br.). W Service Pack 2 znajdą się m.in. usprawnienia usługi Outlook Web Access oraz narzędzia umożliwiające integrację niezależnych struktur katalogowych Exchange 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200