Trwają prace nad samochodowymi sieciami 5G

Audi, BMW i Daimler nawiązały współpracę z kilkoma wiodącymi firmami IT, z którymi będą wspólnie pracować nad nowymi technologiami mobilnymi dedykowanymi dla przemysłu motoryzacyjnego. Chodzi tu głównie bezprzewodowe sieci 5G, które w najbliższej przyszłości wkroczą do samochodów i zapewnią im komunikację ze światem zewnętrznym.

Wspomniani powyżej producenci samochodów utworzyli razem z firmami Ericsson, Huawei, Intel, Nokia i Qualcomm stowarzyszenie non profit noszące nazwę "5G Automotive Association". Zajmie się ono sieciami 5G, dzięki którym samochody będą mogły szybko wymieniać dane zarówno z odległymi centrami danych (środowisko komunikacyjne V2I; Vehicle to Infrastructure), jak i komunikować się między sobą (środowisko komunikacyjne V2V; Vehicle-to-Vehicle).

Zakład się, że będą to sieci oferujące dużo większe przepustowości, niż te oferowane obecnie przez sieci bazujące na technologiach 4G czy LTE (Long-Term Evolution). Wstępnie zakłada się, że samochodowe sieci 5G będą w stanie transmitować dane z szybkością dochodzącą do 1 Gb/s.

Zobacz również:

  • Plus z ważnym kamieniem milowym - chodzi o rozwój 5G
  • TikTok trafi do samochodów
  • Błąd systemu geolokalizacji zablokował wczoraj użytkownikom dostęp do chmury Azure
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200