Trwają prace nad platformą Jakarta EE 9

Fundacja Eclipse Foundation poinformowała, że pracuje nad kolejną wersją korporacyjnej platformy Java (Jakarta EE 9) i zapowiada, że oprogramowanie zostanie udostępnione deweloperom w połowie tego roku.

Wiadomo już, że Jakarta EE 9 nie będzie wspierać żadnych nowych funkcji i jest projektowana z myślą o tych deweloperach, którzy do tej pory nie byli zainteresowani tą platformą, ale widząc zalety Jakarty EE 9 zaczną jej używać w swojej pracy.

A oto główne dwa cele, jakie postawili przed sobą twórcy platformy Jakarta EE 9. Przede wszystkim ma ona pełnić rolę rozwiązania, którą deweloperzy będą wykorzystywać do testowania mechanizmu migracji na nową przestrzeń nazw. Wiąże się to z tym, że Eclipse nie uzyskała od firmy Oracle zgody na to, aby jej nowa platforma bazowała na poprzedniej przestrzeni nazw javax. Chcą też aby deweloperzy potraktowali Jakartę EE 9 jako platformę, która wspiera różnego rodzaju innowacje.

Zobacz również:

  • Tworzenie kopii zapasowych baz danych zależy od sposobu ich dostarczania
  • Angular JS odchodzi do lamusa
  • Sektor IT nigdy nie miał się lepiej

Zgodnie z planem Jakarta EE 9 nie będzie wspierać żadnych mechanizmów gwarantujących zgodności z poprzednią wersją platformy (Jakarta EE 8), której premiera miała miejsce we wrześniu 2019 roku. Jest to zgodne z przyjętą przez Eclipse strategią zakładającą, że na rynku pojawi się wiele narzędzi i produktów wspierających taką kompatybilność, jak również rozwiązań do migrowania, dzięki którym starsze aplikacje będą działały na platformie Jakarta EE 9.

Na koniec warto przypomnieć, że Eclipse Foundation zgodziła się przejąć od firmy Oracle rozwój korporacyjnej Javy (platforma Java EE; Java Enterprise Edition) w 2017 roku.

Natomiast Oracle zajął się rozwojem Javy EE w 2010 roku, w momencie przejęcia firmy Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200