Trwają prace nad inteligentnym superkomputerem rozumiejącym język polski

Polska firma teamLeaders - specjalizująca się w dostarczaniu inteligentnych rozwiązań i usług wspomagających oraz optymalizujących zarządzanie relacjami z klientami - pracuje nad stworzeniem superkomputera, który będzie rozumiał język polski.

Superkomputer będzie bazować na sztucznej inteligencji i jak zapewniają jego twórcy, będzie w stanie rozpoznawać kontekst wypowiedzi oraz udzielać odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników w języku naturalnym.

Częstochowska firma teamLeaders ma duże doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji. Dlatego podjęła się zadania stworzenia polskiej wersji słynnego superkomputera zaprojektowanego przez IBM (Watson), zdolnego do przetwarzania ogromnych zbiorów cyfrowych informacji z wielu źródeł w języku polskim. Rozwiązanie będzie służyło agregowaniu, przeszukiwaniu i automatycznej interpretacji danych tekstowych, występujących zarówno w formie ustrukturyzowanej, jak i nieuporządkowanej.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Nvidia zbuduje superkomputer dla Izraela
  • Microsoft przeniesie ekspertów AI z Chin do Kanady

System wykorzystując sztuczną inteligencję oraz rozumienie języka naturalnego (NLU-Natural Language Understanding), będzie potrafił logicznie interpretować nawet bardzo długie formy tekstowe. Podstawą jego funkcjonowania będzie zbiór aż 80 tysięcy ontologii, czyli zbiorów znaczeń, nie tylko z wiedzy ogólnej, ale także charakterystycznej dla konkretnego sektora gospodarki

"Jego zadaniem będzie realna automatyzacja wielu procesów obsługiwanych wewnątrz przedsiębiorstw. Za pośrednictwem systemu możliwe będzie wyszukanie danych po kontekście ich użycia, rozpoznawanie otoczenia biznesowego, monitoring aktywności konkurencji, badanie satysfakcji klientów czy znacznie szybsza weryfikacja aplikacji kandydatów do pracy. Jego nadrzędnym zadaniem będzie także wykrywanie szans oraz zagrożeń, m.in. poprzez możliwość zaoferowania klientowi produktów i usług lepiej odpowiadających jego indywidualnym preferencjom czy zdolność do przewidywania prawdopodobieństwa jego rezygnacji ze współpracy z firmą na podstawie dynamicznej oceny satysfakcji. A wszystko to z poziomu prostego w obsłudze interfejsu, który można dowolnie personalizować", tłumaczy Jacek Grzyb z firmy teamLeaders.

System znajdzie zastosowanie niemal we wszystkich branżach, w tym. m.in. w bankowości, telekomunikacji, centrach kontaktowych, przemyśle, sektorze medycznym czy administracji publicznej. Będzie to pierwszy tego typu system zdolny do wieloaspektowej interpretacji danych tekstowych w języku polskim – pochodzących zarówno z wewnętrznych baz, jak i globalnej sieci. Będzie analizował nie tylko słowa kluczowe, ale również cały kontekst zdań.

Eksperci z firmy teamLeaders przekonują, że jest to idealny czas na opracowanie systemu zdolnego do inteligentnej analizy informacji, „posługującego się” językiem polskim. System, nad którym pracują eksperci teamLeaders będzie agregował wszystkie dane z każdego z nich w jednym miejscu, w czasie rzeczywistym, znacznie ułatwiając zarządzanie informacjami. System ma też duży potencjał w obszarze obsługi klienta, która staje się coraz bardziej kluczowa dla biznesowego powodzenia firm i zwiększania osiąganych wyników finansowych.

Dość wspomnieć, iż wg. firmy Genesys Telecommunications Laboratories polskie przedsiębiorstwa tracą przez niesatysfakcjonującą obsługę klienta aż 8,8 mld euro każdego roku. "Pamiętajmy też, że zarówno sektor prywatny, jak i instytucje administracji publicznej wciąż są słabo zinformatyzowane, często decydują się na kosztowne wdrożenia różnego rodzaju narzędzi IT, które finalnie nie automatyzują operacji i procesów w taki sposób, jakiego firmy i organizacje by oczekiwały. O postępach w drodze do cyfryzacji sposobów zarządzania cyklicznie informuje Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) – w ostatniej edycji tego rankingu zajęliśmy bardzo odległe, 24 miejsce. Rozwiązania posiadające taką funkcjonalność jak IBM Watson Explorer, mogą się więc okazać tutaj szczególnie przydatne", stwierdza Jacek Grzyb z teamLeaders.

Źródła: inPlus Media, teamLeaders

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200