Trwają prace nad energooszczędnymi układami scalonymi

IBM i Samsung wspólnie opracowują nowatorską technologię, pozwalającą budować wyjątkowo energooszczędne układy scalone, które będą pobierać aż o 85% mniej energii w porównaniu z dostępnymi obecnie na rynku układami.

Źródło: Shutterstock/Fotogrin

Projekt pozwoliłby uruchamiać wiele aplikacji, którymi ze względu na wysoki pobór mocy trzeba obecnie gospodarować bardzo oszczędnie. Chodzi tu głównie o wydobywanie kryptowalut czy szyfrowanie danych, nie mówić już np. o smartfonach, których baterie będzie wtedy można doładowywać co kilkanaście dni, a nie jak to ma miejsce obecnie nawet codziennie.

Nowe układy znajdą również zastosowanie w urządzeniach IoT oraz tych, które są instalowanych na obrzeżach sieci komputerowych. Znajdą też zapewne zastosowanie w urządzeniach, które nie mają dostępu do sieci energetycznych.

Zobacz również:

  • Powstał największy chip AI na świecie
  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt
  • Samsung Galaxy S23 coraz bliżej sztucznej inteligencji

Firmy będą stosować w układach tranzystory polowe typu VTFET (Vertical-Tansport Field Effect Transistors), które będą umieszczane prostopadle do powierzchni układu i w których prąd płynie z góry do dołu. W standardowych układach scalonych tranzystory leżą płasko na powierzchni półprzewodnika, a prąd elektryczny płynie horyzontalnie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że projektant układu może w nim umieścić więcej tranzystorów, a usytuowane wertykalnie punkty styku tranzystorów pozwalają zwiększyć przepływ prądu, przez co cały układ jest wyjątkowo energooszczędny.

Prawo Moore'a (zgodnie z którym liczba tranzystorów zagnieżdżanych na układzie scalonym podwaja się co dwa lata), szybko zbliża się do kresu fizycznych możliwości. Projektanci upychają na ograniczonej powierzchni układu coraz więcej tranzystorów, jednak w pewnym momencie muszą z tego rezygnować. Z pomocą przychodzą im wtedy właśnie tranzystory VTFET, dzięki którym prawo Moore'a ma dalej zastosowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200