Trwają prace nad dłuższymi ramkami Ethernet

Grupa robocza IEEE pracująca nad problemem, czy należy zwiększyć długości ramki Ethernet, poczyniła krok do przodu: zmieniła swój status ze zwykłej grupy na grupę "task force".

Oznacza to, że grupa podjęła już decyzję, iż istnieje potrzeba opracowania takiej dłuższej ramki, a teraz przystępuje do pracy, w wyniku której zaproponuje pierwszą wersję standardu. Grupa "task force" przyjęła nazwę IEEE 802.3as i zamierza przedstawić propozycję standardu w trzecim kwartale 2005 r.

Grupa nie zdecydowała jeszcze, jaką maks. długość powinna mieć rozszerzona ramka Ethernet. Opierając się na informacji umieszczonej na witrynie WWW, będzie to długość z przedziału od 1875 do 2048 bajtów.

Zobacz również:

  • W jakim kierunku pójdzie Ethernet?
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Obecnie maks. długość ramki Ethernet wynosi 1518 bajtów. Ponieważ maks. długość pola zawierającego dane pozostanie taka sama (1500 bajtów), cała dyskusja dotyczy problemu, jak zwiększyć długość pól zawierających informacje kontrolujące transmisję (nagłówek i stopka).

Oczekuje się, że niektóre części rozszerzonej ramki nie będą zdefiniowane, a będą zarezerwowane dla kolejnych zastosowań. Taki zapas daje też nadzieję na to, że będzie to ramka "przyszłościowa", czyli taka, której długości nie trzeba będzie znowu zwiększać w najbliższym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200