Trwa nabór na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO

Jeszcze przez tydzień przyjmowane są zgłoszenia na międzynarodowy obóz astronomiczny dla młodzieży ESO Astronomy Camp 2013, zorganizowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Polscy uczniowie mogą ubiegać się o stypendia pokrywające koszty udziału w obozie.

Ogólnopolski konkurs, prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomicznego (PTA), trwa do 15 października. W ramach konkursu organizacja przyzna stypendium pokrywające koszty udziału w obozie. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz internetowy pod adresem:http://www.pta.edu.pl/eso-camp

Kolejną szansą jest uzyskanie stypendium bezpośrednio od ESO. W tym przypadku laureat zostanie wyłoniony spośród zgłoszeń otrzymanych z różnych krajów, w tym z Polski.

Dodatkową szansę na stypendia mają uczniowie ze szkół województwa kujawsko-pomorskiego, w którym działa sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych, zwanych astrobazami. Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego zdecydował się ufundować dwa stypendia dla młodzieży szkolnej na udział w obozie ESO. 

W obozie mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w wieku 16-18 lat (roczniki 1995, 1996 i 1997).

Osoby, które chcą wziąć udział w obozie powinny wykazać swoje zainteresowanie astronomią oraz umieć w podstawowym stopniu porozumiewać się w języku angielskim. W przypadku młodzieży poniżej 18. roku życia konieczna jest też zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

„Obóz astronomiczny ESO będzie miał charakter międzynarodowy. Wezmą w nim udział uczniowie z krajów członkowskich ESO oraz wybranych krajów spoza organizacji. Polska stara się o przystąpienie do Europejskiego Obserwatorium Południowego i dzięki temu nasi uczniowie też mogą aplikować o udział w obozie” - powiedział Krzysztof Czart, koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO w Polsce.

Miejscem obozu będzie Obserwatorium Astronomiczne Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Jest to rejon Alp niedaleko granicy ze Szwajcarią. Obóz zaplanowano na 26-31 grudnia 2013 r. Oprócz praktycznych i teoretycznych zajęć związanych z astronomią uczestnicy będą mieli zapewnione także inne atrakcje, m.in. wycieczki, sporty zimowe.

ESO, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe, to jedna czołowych na świecie organizacji naukowych zajmujących się badaniami kosmosu z powierzchni Ziemi.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200