TrueDoc ułatwia drukowanie

Amerykańska firma BitStream jest twórcą nowatorskiej technologii magazynowania danych alfanumerycznych i towarzyszących im znaków formatowania. TrueDoc, bo tak nazwano tę nową technologię, rozwiązuje w efektywny sposób problem zapisywania, magazynowania i odwzorowywania kształtu znaków oraz formatów.

Amerykańska firma BitStream jest twórcą nowatorskiej technologii magazynowania danych alfanumerycznych i towarzyszących im znaków formatowania. TrueDoc, bo tak nazwano tę nową technologię, rozwiązuje w efektywny sposób problem zapisywania, magazynowania i odwzorowywania kształtu znaków oraz formatów.

TrueDoc znajduje zastosowanie w elektronicznych dokumentach, pisanych przy użyciu najprzeróżniejszych znaków alfanumerycznych. Chodzi tu tak o wielkość pisma, krój, fonty, rodzaje alfabetów itp. Jest to w pełni "otwarta" aplikacja, która może przetwarzać i zapamiętywać absolutnie wszystkie znaki graficzne, w tym znaki ornamentacyjne, symbole graficzne, loga czy litery dowolnych języków japoński, chiński, arabski czy każdy inny).

Żadna z dostępnych obecnie na rynku aplikacji tego typu (a można by tu wymienić takie produkty, jak: Super ATM Fonts i Multiple Master Fonts firmy Adobe, Infinifonts firmy ElseWare, Fonts Chameleon i FontMonger firmy Ares czy MicroType firmy Agfa) nie oferują tak uniwersalnych oraz kompleksowych rozwiązań.

Technologia jest adresowana do producentów sprzętu komputerowego (głównie drukarek), którzy wyposażając produkty w TrueDoc umożliwiają im przetwarzanie zawartości absolutnie wszystkich rodzajów dokumentów. System TrueDoc jest sprzedawany w formie pakietu typu SDK (Software Development Kit - zestaw do budowania aplikacji).

Zaletą TrueDoc jest to, że jest to pakiet napisany w kodzie języka C, co czyni go produktem uniwersalnym. Aplikację tę można więc umieszczać na szczycie każdego z systemów operacyjnych (oczywiście po poddaniu jej kompilacji) i może ona współpracować z dowolną, stosowaną przez ten system do drukowania, aplikacją. Jest to więc produkt niezależny od platformy komputera i obsługującego go systemu operacyjnego. System można więc instalować na komputerach pracujących pod systemami operacyjnymi: Windows 3.1, Windows 95, Macintosh (System 7.x), OS/2 i Unix.

TrueDoc składa się z trzech podstawowych części: programów CSR (Character Shape Recorder) i CSP (Character Shape Player), oraz z bazy danych PFR (Portable Font Strukture), magazynującej rodzaje i formaty znaków. Znaki są poddawane przed zapisaniem do PFR kompresji, dzięki czemu aplikacja absorbuje dużo mniej pamięci. Współczynnik kompresji dla fontów typu PostSript wynosi 2:1, a dla fontów typu TrueType nawet 3:1. Dla przykładu: baza danych PFS zawierająca komplet znaków ASCII (a więc 190) Times i Helvetica zajmuje nie więcej niż 16 KB.

Aplikacja pracuje szybko. Po zainstalowaniu w komputerze wyposażonym w procesor klasy 486/33-MHz, moduł CSR przetwarza znaki i zapisuje je do bazy danych PFR z szybkością 80 - 100 znaków na sekundę. CSR akceptuje znaki dowolnych kształtów, wielkości i fontów, w tym tych generowanych w standardach TrueType i PostScript czy Bitstream Speedo, URW Nimbus i Agfa Inellifont. Razem ze znakami do bazy danych PFR są zapisywane wszystkie informacje o formatach tekstu, w tym cała metryka fontów.

Moduł CSP (odczytywanie i odtwarzanie kształtu znaków) pracuje z szybkością 350 znaków na sekundę. TrueDoc pracuje więc dużo szybciej, niż podobnego typu aplikacje przetwarzania fontów towarzyszące systemom operacyjnym Windows 3.1 i Macintosh. Moduł ten generuje pliki w formie bitmapy lub każdego innego formatu obsługiwanego przez wskazane urządzenie drukujące. Użytkownik może przywołać do pracy jeden z trzech programów towarzyszących temu modułowi. Są to programy typu FRM (Font Reconstruction Module), które generują znaki w jednym z trzech standardów: PostScript Type 1, TrueType lub HP PCL.

Zaletą produktu jest też jego zwartość. Podstawowe części aplikacji zajmują odpowiednio: moduł CSR - 45 KB pamięci, a moduł CSP - 35 KB pamięci. Podsumowując: jest to najbardziej kompleksowa platforma do przetwarzania znaków graficznych. Rozwiązuje ona trzy podstawowe problemy związane z przetwarzaniem elektronicznych dokumentów: odwzorowuje kształt fontów ze 100 % dokładnością, poddaje dane i towarzyszące im formaty kompresji (niezależnie od użytego fontu) oraz pozwala przesyłać dokumenty przez sieć w nie zmienionym kształcie. Jest to technologia pracująca zgodnie z hasłem WYSIWTG (What You See is What THEY Get - to co ty widzisz, inni też widzą - a może raczej mogą otrzymać na drukarce).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200