Trudny okres dla Nortela

Kanadyjska firma zamierza do końca września br. zwolnić kolejne 10 tys. osób. Przychody producenta w II kw. finansowym będą mniejsze niż zakładano o ponad 1,5 mld USD. Uwzględniając koszty zakupu kilku spółek, jakie Nortel przejął w ostatnim okresie, strata producenta może przekroczyć 19 mld USD.

Jeden z największych na świecie producentów sprzętu telekomunikacyjnego, kanadyjski Nortel Networks, planuje kolejne zwolnienia grupowe. Do końca września firma zredukuje zatrudnienie o 10 tys. osób. Do końca roku liczba pracowników Nortela zmniejszy się o 30 tys. Zwolnienia są następstwem pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wbrew wcześniejszym prognozom przychód firmy w II kw. wyniesie 4,5 mld USD, a nie jak wcześniej zakładano - ponad 6 mld USD.

Na koniec II kwartału obrachunkowego Nortel spodziewa się ogromnej straty. Może ona wynieść nawet 19,2 mld USD. W kwocie tej ujęte są jednak koszty przejęcia kilku spółek, w tym firmy specjalizującej się w 980-nanometrowej technologii laserowej. I kwartał br. Nortel zamknął stratą 385 mln USD. W analogicznym okresie 2000 r. firma osiągnęła zysk w wysokości 347 mln USD. Przedstawiciele koncernu spodziewają się wzrostu dochodów i poprawy wyników finansowych dopiero w drugiej połowie 2002 r. Trzeci kwartał spółka prawdopodobnie również zamknie stratą.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Działania Nortel Networks, polegające na masowych zwolnieniach i zamykaniu swoich oddziałów (likwidacja działu technologii DSL w maju br.), są efektem pogarszającej się sytuacji finansowej firmy. Te radykalne rozwiązania pozwolą poczynić oszczędności w wysokości 875 mln USD.

***

Nortel Networks rezygnuje z DSL

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200