Trudniejszy skok na bank w Europie

Osiągnięcie konsensusu w dowolnej sprawie w Europie jest przeważnie bardzo trudne. Dyskusje o wspólnej walucie czy unijnej konstytucji często grzęzną w konflikcie narodowych interesów.

Jednak ostatnie głosowanie w unijnej Telefon Council stwarza nadzieję na uczynienie z bezpieczeństwa komputerowego obszaru, w którym kraje Unii będą naprawdę zjednoczone. Rada głosowała w listopadzie ub. r. nad utworzeniem – zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego - Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency - ENISA).

Do obowiązków ENISA, która tymczasowo będzie rezydować w Brukseli, poza koordynacją krajowych programów zawiązanych z „cyberbezpieczeństwem”, należeć będzie monitorowanie i analizowanie informacji o istniejących i powstających zagrożeniach systemów komputerowych w Europie, a także opracowywanie reguł polityki dla krajów członkowskich, uwzględniających takie zagrożenia.

Zobacz również:

  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom
  • Bezpieczeństwo w chmurze publicznej nadal priorytetowe

ENISA będzie także dążyć do koordynacji wysiłków w zakresie edukacji o istniejących zagrożeniach związanych z użytkowaniem Internetu oraz sposobów ochrony komputerów przed atakiem. Podobnie jak organizacje w rodzaju CERT Coordination Center czy SANS Institute w Stanach Zjednoczonych, ENISA ma ściśle współpracować z sektorem prywatnym w zakresie implementacji strategii oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem dla sieci korporacyjnych w Unii.

Nowa agencja ma pomóc w koordynowaniu działań związanych ze zwalczaniem przestępstw komputerowych, które są coraz lepiej zorganizowane i mają charakter międzynarodowy. Dotychczas można było obrabować bank w Europie i schronić się ze zrabowaną gotówka w Meksyku. Dzisiaj można z plaży w Meksyku obrabować, przy pomocy laptopa, bank w dowolnym miejscu kuli ziemskiej.

Na dzień dzisiejszy wielu członków Unii ma swoje własne grupy zajmujące się ściganiem cyberterrorystów, takie jak National High-Tech Crime Unit w Wielkiej Brytanii. Nie zostaną one zlikwidowane, a ENISA ma ułatwić im dzielenie się informacją o cyberkryminalistach. Wymiana informacji pomiędzy krajami w zakresie tego typu przestępstw zwiększy szanse na skuteczne ograniczanie tego zjawiska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200