Trudna współpraca...

...uczelni wyższych z biznesem - choć bardzo potrzebna - obarczona jest wieloma problemami i barierami. Na szczęście są też przykłady szkół, które próbują i którym się udaje. Także w Polsce.

15 najbardziej innowacyjnych narodów

1. Japonia

2. Szwajcaria

3. Stany Zjednoczone

4. Szwecja

5. Finlandia

6. Niemcy

7. Dania

8. Tajwan

9. Holandia

10. Izrael

11. Australia

12. Francja

13. Kanada

14. Belgia

15. Korea Południowa

Źródło - Economist Intelligence Unit, opracowane wg liczby uzyskanych patentów

O problemach i barierach w kontaktach uczelni wyższych z firmami informatycznymi traktowała ożywiona dyskusja towarzysząca spotkaniu roboczemu poświeconemu współpracy polskich uczelni i biznesu z branży IT. Odbyło się ono w Warszawie na początku kwietnia br. Celem gospodarza spotkania - Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk - jest zbliżenie do siebie biznesu informatycznego, uczelni i środowiska naukowego. W Polsce nie jest pod tym względem najlepiej. Dlaczego?

Punkt widzenia firm...

Przedstawiciele firm informatycznych obecnych na konferencji zwracali uwagę na dużą bezwładność uczelni i niechęć do zmian, wolny i utrudniony proces podejmowania decyzji, szczególnie widoczny w przypadku uczelni państwowych. "Wydaje mi się też, że firmy są postrzegane przez uczelnie pejoratywnie, a powinny być postrzegane jako repozytoria wiedzy" - zauważył w czasie dyskusji Marcin Ochla z IBM Polska.

Zwracano też uwagę na brak wypracowanych modeli współpracy uczelni i biznesu. Na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie ma np. wzorów umów współpracy między uczelniami a firmami, co zdaniem przedstawicieli biznesu, znacznie utrudnia współpracę. Firmy IT zauważyły także brak dedykowanych osób do kontaktów z biznesem na polskich uczelniach. "Znamy przykłady uczelni, w których jest prodziekan ds. kontaktów z biznesem, i to bardzo dobrze działa. Dzisiaj odbyłem kilkanaście rozmów z osobami z uczelni zainteresowanych współpracą. Ale te rozmowy odbywają się z pominięciem osób zarządzających szkołami wyższymi" - powiedział Eugeniusz Licznarowski z Microsoft. Padały też sugestie, że sytuację może zmienić tylko reforma szkolnictwa wyższego.

... i uczelni wyższych

NAJBARDZIEJ INNOWACYJNE SZKOŁY W USA
Do Massachusetts Institute of Technology i Stanford University - znanych ze swej innowacyjności, zatrudniających przyszłych

lub obecnych laureatów Nagrody Nobla, dołączają mniejsze szkoły wyższe z mniejszych amerykańskich aglomeracji.

Przedstawiciele uczelni obecni na konferencji zwracali zaś uwagę na jeszcze inne problemy. "Firmy mają własne wizje współpracy z uczelniami. Pytanie tylko, czy słuchają potrzeb uczelni? Natomiast my np. potrzebujemy tematów, które studenci mogliby opracowywać w ramach swoich prac i mamy problem, aby się w tej sprawie porozumieć z firmami" - zauważyła przedstawicielka Politechniki Wrocławskiej. Zwrócono też uwagę, że współpraca uczelni z biznesem musi wychodzić od ludzi, brać się z ich pomysłów. Pewnych działań nie da się zarządzić postanowieniem rektora. Potrzebne są osoby na uczelniach, które będą miały pomysł i inicjatywę na współpracę z biznesem.

Niezbędne jest też posiadanie przez uczelnie odpowiedniej puli środków finansowych, przeznaczonych na współpracę z biznesem. Wydawanie pieniędzy publicznych przez uczelnie jest bowiem obarczone prawem zamówień publicznych, które znacznie wydłuża proces działań. Prowadzi to do paradoksalnych sytuacji, o których mówił przedstawiciel AGH w Krakowie. Uczelnia podpisała z firmą umowę na wyposażenie w oprogramowanie dwóch laboratoriów w ciągu dwóch tygodni... Niestety, sprzęt komputerowy potrzebny do wyposażenia tych laboratoriów trafił do uczelni dopiero po roku ze względu na procedury związane z przetargami. Przedstawiciele uczelni poruszali też kwestie związane z koniecznością wypracowania pewnych zasad współpracy, chociażby pewnego kompromisu pomiędzy ochroną danych osobowych, która obowiązuje w firmach, a publikowalnością wyników badań, która obowiązuje na uczelniach.

Pozytywne przykłady

Zaprezentowane w czasie konferencji przykłady współpracy uczelni z firmami IT pokazały jednak, że mimo tych wszystkich problemów i barier, współpraca jest możliwa i przynosi obopólne korzyści. Na takie współdziałanie przy konkretnym projekcie zdecydowali się studenci ZZTI Politechniki Gdańskiej, Bank BPH oraz firma HP. "Organizacja w obliczu ewolucji, jaką jest integracja dwóch banków, bardzo dobrze komponuje się z tym, czym zajmujemy się jako uczelnia, czyli wsparciem procesu decyzyjnego technologiami informacyjnymi" - tłumaczył Tomasz Sitek z ZZTI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200