Trudna migracja modemów

Przejście na standard V.90 może spowodować mniej wydajną pracę modemów K56flex.

Przejście na standard V.90 może spowodować mniej wydajną pracę modemów K56flex.

Modemy K56flex wyposażone w zestaw układów (chipset), zaprojektowany przez Rockwell Semiconductor, mogą po przejściu na nowy międzynarodowy standard V.90 pracować wolniej. Na rynku pojawiły się w ub.r. i mogą, przynajmniej teoretycznie, odbierać dane przesyłane przez dobrej jakości łącza telefoniczne z szybkością 56 Kb/s. Można je w prosty sposób modyfikować, instalując w pamięci nowszą wersję oprogramowania. Okazuje się jednak, że nie należy spieszyć się z wykonaniem upgrade'u, ponieważ większość eksploatowanych obecnie modemów tego standardu nie będzie w stanie pracować zgodnie ze specyfikacją K56flex, jeśli użytkownik wymieni oprogramowanie na wersję wspierającą standard V.90.

W przypadku upgrade'u mogą pojawić się następujące problemy:

 • Jeśli ktoś korzysta z usług węzła Internetu, który dysponuje modemami K56flex i zdecyduje się przejść na standard V.90, podczas gdy dostawca usług nie zrobił tego, to szybkość ładowania plików może spaść do poziomu określonego przez standard V.34, czyli do 28,8 Kb/s lub 33,6 Kb/s.

 • Jeśli dostawca usług internetowych przeszedł już na standard V.90, to również trzeba zachować ostrożność. Modem należy modyfikować, korzystając z oprogramowania przeznaczonego do konkretnego modelu eksploatowanego sprzętu. Nie ma, niestety, jednej uniwersalnej ścieżki migracji do nowego standardu.

 • Niektóre z wcześniejszych modeli K56flex pracują na bazie oprogramowania, które rezyduje w pamięciach ROM. Modemów takich nie można modyfikować bez wymiany układu ROM.

  Zamieszanie jest spowodowane tym, że Rockwell tak bardzo spieszył się z wprowadzeniem modemów K56flex na rynek, żeby nie przegrać ze standardem x2, opracowanym przez U.S. Robotics, iż wyposażył je w zestaw układów (chipset), który może zarządzać pamięcią o maksymalnej pojemności 1 MB. A jest to za mało, aby modem mógł wspierać oba standardy V.90 i K56flex, nie mówiąc już o innych funkcjach, które realizują modemy najnowszej generacji.

  Dean Grumlose z firmy Rockwell uważa, że oprogramowanie K56flex i V.90 może być jednocześnie instalowane w modemach z 1 MB pamięci, wykorzystywanych w serwerach internetowych lub korporacyjnych, ale nie w sprzęcie stosowanym w komputerach PC. Trzeba jednak zaznaczyć, że oprogramowanie wspierające standardy K56flex i V.90 oraz zarządzające zdalnymi węzłami sieci (serwery RAS) jest jeszcze w fazie testów beta.

  W artykule zamieszczonym w poprzednim numerze Computerworlda opisano kontrowersyjne wyniki testów przeprowadzonych przez miesięcznik BoardWatch Magazine, które wykazały, że modemy X2 pracują szybciej niż konkurencyjne K56flex. Jednocześnie użytkownikom sprzętu X2 można bez obaw polecić upgrade do standardu V.90. Wszystkie modemy X2 są bowiem wyposażone w pamięć o pojemności 2 MB, która - jak zapewnia John Powell z U.S. Robotics - jest na tyle duża, aby modem mógł pracować zgodnie ze specyfikacją V.90, wspierając także standard x2. Oprogramowanie klienckie do obsługi standardów x2/V.90 jest dostępne bezpłatnie pod adresemhttp://www.3com/56k . Natomiast oprogramowanie tego rodzaju dla serwerów wykorzystywanych przez dostawców usług internetowych, przez wielu użytkowników jest już zainstalowane. Jeśli serwer nie wspiera standardu V.90, użytkownik też nie musi się obawiać, ponieważ po przejściu na standard V.90 jego modem będzie na pewno dalej pracował z najwyższą dostępną wydajnością x2, a nawet o 7-10% szybciej dzięki lepszej obsłudze błędów nowej wersji oprogramowania. Mimo jednak stosowania modemu o nominalnej szybkości transmisji 56 Kb/s, nie należy oczekiwać, aby rzeczywista prędkość wymiany danych była większa niż ok. 45 Kb/s.

  Tak prosty upgrade nie jest jednak możliwy w przypadku modemów 56 Kb/s, wykorzystujących układy opracowane przez Rockwella.

  "Swego czasu Rockwell zdecydował się pozostawić dużą swobodę działania każdemu producentowi modemów" - powiedziała Lisa Pelgrim, analityk z Dataquest. Doprowadziło to do tego, że na rynku pojawiło się wiele różnych modeli sprzętu, których oprogramowania nie można w ogóle modyfikować, albo tylko w ograniczonym zakresie, lub też jak w przypadku modemów K56flex typu dual mode wyposażonych w pamięć o pojemności 2 MB, upgrade wymaga korzystania z firmowego oprogramowania dostarczanego przez producenta. Zwłaszcza modemy K56flex, wykorzystujące zestaw układów (chipset) firmy Lucent, wydają się dysponować na tyle pojemną pamięcią, aby mogły jednocześnie wspierać oba standardy.

  Użytkownicy modemów K56flex nie zwiększą istotnie szybkości transmisji przechodząc na standard V.90, toteż nie muszą spieszyć się z upgrade'em. Ale jeśli ktoś chce zmodyfikować oprogramowanie modemu, to odpowiednie programy i informacje dotyczące szerokiego zakresu różnych modeli sprzętu może znaleźć pod adresemhttp://www.56k.com .

  <hr size=1 noshade>Na podstawie InfoWorlda, wydawanego przez IDG, oprac. jch

  Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows.


 • TOP 200